PolskaSprawca podpalenia kościoła w Krakowie zatrzymany po 11 latach

Sprawca podpalenia kościoła w Krakowie zatrzymany po 11 latach

Policjanci zatrzymali sprawcę podpalenia drewnianego kościoła na Woli Justowskiej w Krakowie. Świątynia spłonęła w czerwcu 2002 r. Mężczyźnie grozi do 10 lat pozbawienia wolności - powiedziała rzeczniczka krakowskiej Prokuratury Okręgowej Bogusława Marcinkowska.

23.07.2013 | aktual.: 23.07.2013 11:21

Zatrzymany to 30-letni krakowianin Dominik M. Usłyszał zarzuty podpalenia kościoła i spowodowania zagrożenia dla życia lub zdrowia wielu osób oraz mienia o znacznych rozmiarach. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany na dwa miesiące. - Przesłuchany w charakterze podejrzanego Dominik M. nie przyznał się do stawianego mu zarzutu i odmówił składania wyjaśnień - powiedziała prok. Marcinkowska.

Drewniany kościół pw. Najświętszej Marii Królowej Polski przy ul. Panieńskich Skał spłonął doszczętnie w nocy z 5 na 6 czerwca 2002 r. Ogień zniszczył też wyposażenie zabytku: organy, obrazy, rzeźby, dzwony, tablice wotywne. Straty szacowano na znaczne nie tylko ze względu na wartością obiektu dla kultu religijnego, ale również dla dóbr kultury.

Prowadzone kilkanaście lat temu śledztwo w tej sprawie zostało umorzone ze względów formalnych, jednak policjanci nadal zajmowali się tą sprawą - przejęta została przez Wydział Dochodzeniowo-Śledczy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Jak powiedział rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak funkcjonariusze analizując różne informacje natrafili na wątek związany ze środowiskiem "blackmetalowym" i ideologią satanistyczną. - Trzeba było jednak zebrać mocne dowody, a sprawa była szczególnie trudna z uwagi na upływ czasu - mówił Nowak. - Mężczyzna podejrzany o dokonanie podpalenia fascynował się działaniem lidera jednej z norweskich grup blackmetalowych, który został skazany m.in. za podpalenie kilku kościołów i morderstwo członka zespołu - dodał.

Policjanci sprawdzają czy zatrzymany mężczyzna może mieć na swoim koncie także inne podpalenia. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Rejonowa Kraków-Krowodrza.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)