Trwa ładowanie...
d3yrmjx

Sprawa Litwinienki nadal dzieli Moskwę i Londyn

Ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Wielkiej Brytanii, Siergiej Ławrow i David Miliband, podpisali w Moskwie wspólne oświadczenia w kilku sprawach międzynarodowych. Jednak w najważniejszej kwestii dzielącej oba kraje - zabójstwa byłego oficera FSB Aleksandra Litwinienki w Londynie - strony pozostały przy swoich zdaniach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sprawa Litwinienki nadal dzieli Moskwę i Londyn
(AFP, Fot: Alexander Nemenov)
d3yrmjx

Miliband, który przebywa z wizytą w Moskwie, określił swoje dwudniowe rozmowy z Ławrowem jako "merytorycznie ważne" i "produktywne". Zapowiedział, że Rosja i W.Brytania zintensyfikują oficjalne kontakty. Ministrowie podpisali oświadczenia w sprawie Afganistanu, Bliskiego Wschodu i nierozprzestrzeniania broni jądrowej.

Szef brytyjskiej dyplomacji, na konferencji prasowej po rozmowach z rosyjskim ministrem, oświadczył jednak, że Londyn nie rezygnuje z żądania ekstradycji byłego funkcjonariusza KGB Andrieja Ługowoja, któremu zarzuca otrucie w 2006 roku Litwinienki.

Ławrow ze swej strony ocenił, że żądanie to jest nierealne - Stosunki dwustronne tylko zyskałyby, jeśli przestałoby ono je obciążać - dodał rosyjski minister. Szef rosyjskiego MSZ wskazał również, że materiały przekazane Moskwie przez stronę brytyjską są niewystarczające, by postawić Ługowoja przed sądem w Rosji.

d3yrmjx

Miliband oznajmił później, w wywiadzie dla radia Echo Moskwy, że W.Brytania wyklucza możliwość sądzenia Ługowoja na terytorium Federacji Rosyjskiej. - Zbrodni dokonano w Londynie i tam powinien się odbyć proces - podkreślił brytyjski minister.

Pierwsza taka wizyta od 5 lat

Podróż Milibanda do Moskwy jest pierwszą wizytą szefa brytyjskiej dyplomacji w Rosji od 5 laty. Jej celem - jak sam wskazał w wywiadzie dla rosyjskiej edycji "Newsweeka" - jest wypracowanie dojrzałego podejścia, pozwalającego informować się wzajemnie o swoich niepokojach i szczerze rozmawiać.

Oprócz rozmów z Ławrowem szef Foreign Office ma w planie spotkania z przedstawicielami rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego i biznesmenami z obu państw.

d3yrmjx

Relacje między Moskwą i Londynem gwałtownie się pogorszyły na początku tej dekady, gdy strona brytyjska odmówiła ekstradycji do Rosji znienawidzonego przez Kreml oligarchy Borysa Bieriezowskiego i kilku liderów czeczeńskich separatystów.

Dwustronne stosunki polityczne praktycznie uległy zamrożeniu w 2007 roku, gdy władze W. Brytanii oskarżyły Ługowoja o otrucie radioaktywnym polonem Litwinienki, który - podobnie jak Bieriezowski - korzystał z azylu politycznego na Wyspach Brytyjskich. Londyn od tego czasu domaga się ekstradycji byłego funkcjonariusza KGB, który obecnie jest deputowanym do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu. Moskwa konsekwentnie odmawia, zasłaniając się Konstytucją, która zabrania wydawania obywateli Rosji obcym państwom.

d3yrmjx

Podziel się opinią

Share
d3yrmjx
d3yrmjx
Więcej tematów