WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
emerytury
06-06-2007 (14:40)

Sprawa corocznej waloryzacji rent i emerytur powraca

Rządowy projekt ustawy przywracający coroczną
waloryzację rent i emerytur o wskaźnik inflacji zwiększony co
najmniej o 20 proc. wskaźnika realnego wzrostu płac, do piątku ma
trafić do marszałka Sejmu - zapowiedział doradca minister
pracy i polityki społecznej Włodzimierz Czechowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Obecnie - po nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS z 2004 roku - waloryzacja rent i emerytur jest przeprowadzana co trzy lata, chyba że skumulowany wskaźnik inflacji przekroczy 5 proc.

Czechowski uczestniczył w zorganizowanej w Sejmie Krajowej Konferencji Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych.

Podkreślił, że "problemem jest utrzymanie stałej siły nabywczej rent i emerytur". Według niego, "emeryci i renciści jako największa grupa społeczna podczas transformacji poniosła największe straty".

WP

Przypomniał, że obecnie emeryci i renciści w Polsce to 10 mln osób. Rząd i Sejm powinny dążyć do tego, aby pracodawcy zatrudniali osoby po 50. roku życia, wykorzystywali ich doświadczenie, a jednocześnie należy powstrzymać wyjazdy młodych ludzi za granicę - uważa Czechowski.

Według przewodniczącego sejmowej komisji polityki społecznej Rajmunda Moritza, projekt o corocznej waloryzacji powinien być uchwalony do jesieni, aby ZUS mógł mieć czas na przygotowanie systemu informatycznego do wypłaty od marca przyszłego roku zwaloryzowanych świadczeń.

Podczas konferencji emeryci mówili m.in. o potrzebie poprawy ich sytuacji, traktowaniu ich z szacunkiem, zapewnieniu im dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Przewodnicząca Krajowej Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego Teresa Janiszewska przekonywała, że "sprywatyzowanie służby zdrowia jest nie do przyjęcia", ponieważ uderzyłoby w emerytów i rencistów. Podkreślała, że waloryzacja powinna być na poziomie wskaźnika inflacji zwiększonego o co najmniej 20 proc. wskaźnika wzrostu płac i uwzględniać wzrost gospodarczy w kraju.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP