Polska"Sprawa A. Tysiąc to triumf cywilizacji śmierci"

"Sprawa A. Tysiąc to triumf cywilizacji śmierci"

Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz "z przygnębieniem i niedowierzaniem przyjął" wyrok katowickiego sądu, który orzekł w środę, że tygodnik "Gość Niedzielny" za swoje publikacje ma przeprosić Alicję Tysiąc i wypłacić jej 30 tys. zł zadośćuczynienia.

"Sprawa A. Tysiąc to triumf cywilizacji śmierci"
Źródło zdjęć: © AFP

Sąd uznał, że w tekstach tygodnika znalazły się sformułowania napastliwe, obraźliwe i pogardliwe i orzekł, że redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego" ks. Marek Gancarczyk oraz wydawca tego tygodnika, czyli archidiecezja katowicka, mają przerosić Alicję Tysiąc i zapłacić jej 30 tys. zł za naruszenie dóbr osobistych. Strona pozwana zapowiedziała apelację od wyroku, gdyż w jej ocenie orzeczenie jest wymierzone w konstytucyjne wartości wolności słowa i wolności prasy.

"Oto bowiem zawiodła zwykła logika myślenia i zdrowy rozsądek, a zatriumfowała postawa cywilizacji śmierci. Śmiem twierdzić, że wyrok ten przywołuje ducha przeszłości, kiedy za prawdziwe słowa płaciło się skazującymi wyrokami sądowymi" - napisał kard. Dziwisz w oświadczeniu przesłanym do mediów.

Metropolita krakowski zapewnił, że w pełni solidaryzuje się z redaktorem naczelnym "Gościa Niedzielnego" ks. Markiem Gancarczykiem i "z jego troską o ochronę ludzkiego życia".

Alicja Tysiąc, której odmówiono prawa do aborcji i która wywalczyła w Strasburgu odszkodowanie za naruszenie jej praw, pozwała redaktora naczelnego i wydawcę "Gościa Niedzielnego" za sformułowania zawarte w serii artykułów na jej temat. Jak mówiła w sądzie, najbardziej uraziły ją sugestie, że otrzymała odszkodowanie za to, że nie pozwolono jej zabić własnego dziecka.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)