Spowolnione światło w pamięciach IBM

Naukowcy z działu badawczego IBM zaprezentowali wynik swej pracy: krzemowe układy pamięci wykorzystujące światło zamiast prądu elektrycznego. Ich zdaniem coraz bliższy jest dzień, w którym zupełnie zastąpią one elektronikę.
Specjaliści z branży od dziesięcioleci wieszczą rychłe nadejście układów pracujących w oparciu o światło. Choć ten dzień ciągle nie nadszedł, wszyscy wiedzą, że w porównaniu do ładunków elektrycznych fotony mają właściwie same zalety: nie wpływa na nie pole magnetyczne, nie oddziałują na siebie wzajemnie itd.

03.11.2005 12:26

Niestety, mają też jedną wielką wadę: ich przechowywanie jest poważnie utrudnione. Choć udało się już zwolnić światło do szybkości zaprawionego rowerzysty, a nawet je zatrzymać ( patrz artykuł: "Mrożone światło napędza procesory przyszłości - http://www.pcworld.pl/news/77623/100.html" ), wszelkie eksperymenty z nim przeprowadzano dotychczas jedynie w warunkach laboratoryjnych.

Aby nowe chipy były bardziej kompaktowe, IBM wykorzystał doświadczenia dwóch innych ekip badawczych. Badaczom z firmy nie tylko udało się zwolnić fotony trzystukrotnie, do szybkości ok. tysiąca kilometrów na sekundę - co osiągnęli dzięki podgrzewaniu światłowodu, którego właściwości optyczne zmieniają się wraz z wahaniami temperatury - ale również zamknąć je w stosunkowo małej przestrzeni.

Do rozwiązania pozostał problem szybkiego ogrzewania i chłodzenia światłowodu oraz jego miniaturyzacji do poziomu rdzeni współczesnych procesorów.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)