Spotkanie Żydów w Przemyślu
Ceremonia ekumeniczna na Cmentarzu Żydowskim w Przemyślu zakończyła w niedzielę obchody Dnia Pamięci Przemyskich Żydów. Z udziałem duchownych rzymskokatolickich modlono się tam w intencji wszystkich zmarłych i pomordowanych w czasie II wojny światowej, bez względu na ich pochodzenie.
22.10.2006 11:45
Na trzydniowe uroczystości modlitewne do Przemyśla zjechało ponad 100 Żydów, m. in. z USA, Holandii, Anglii, Argentyny, Ukrainy i Słowacji, by uczcić pamięć swoich przodków, przemyskich Żydów, którzy w czasie wojny zostali zamordowani lub wywiezieni do niemieckich i radzieckich obozów.
Wszyscy uczestniczyli w uroczystym szabacie. Piątkowe nabożeństwo odbyło się w budynku Biblioteki Publicznej, w którym dawniej mieściła się synagoga, wybudowana pod koniec XIX wieku. Modlitwom szabatowym przewodniczył naczelny rabin Polski Michael Schudrich, a uczestniczył w nich m. in. biskup pomocniczy metropolity przemyskiego Marian Rojek. Obecny był ambasador Izraela w Polsce David Peleg.
Spotkaniu przemyskich Żydów, zorganizowanym przez żydowską Warszawską Gminę Wyznaniową, amerykańską Fundację Pamięć i Pojednanie oraz Państwową Wyższą Szkołę Wschodnioeuropejską w Przemyślu, towarzyszyły wystawy i konferencje. Brali w nich udział także mieszkańcy Przemyśla, dla których spotkanie Żydów było przypomnieniem ważnego wątku historii tego miasta.
Z zapisów źródłowych wynika, że Żydzi osiedlili się w Przemyślu już w XI wieku. W okresie międzywojennym stanowili prawie 40 procent mieszkańców miasta. We wrześniu 1939 roku istniało tam osiem synagog.