ŚwiatSpotkanie szóstki w sprawie Iranu

Spotkanie szóstki w sprawie Iranu

Ministrowie
spraw zagranicznych państw stałych członków Rady Bezpieczeństwa
ONZ i Niemiec spotkają się w najbliższy czwartek w Wiedniu, by
omówić sprawy związane z irańskim programem jądrowym - podał rzecznik chińskiego MSZ.

W czasie spotkania sfinalizowany zostanie kształt propozycji, jakie zostaną następnie przedstawione Iranowi. Ministrowie USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Chin i Rosji oraz Niemiec omówią z jednej strony zachęty, z drugiej zaś sankcje, które miałyby przekonać Teheran do zaprzestania wzbogacania uranu.

Chiński rzecznik, który poinformował o czwartkowym spotkaniu, jednocześnie zaapelował do Iranu o "wznowienie pełnej współpracy" z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA). W poniedziałek szef dyplomacji rosyjskiej Siergiej Ławrow sugerował natomiast, że Rosja, USA i Chiny są nawet gotowe zagwarantować Iranowi prawo do programu energetyki jądrowej pod warunkiem pełnej współpracy Teheranu z MAEA.

Obradujące we wtorek w Malezji kraje Ruchu Niezaangażowanych stanęły w obronie Iranu, jednego ze 116 państw wchodzących w skład tej organizacji, zrzeszającej głównie państwa Trzeciego Świata. W deklaracji przyjętej na koniec dwudniowych obrad ruch poparł "niezbywalne prawo wszystkich krajów do wykorzystania energii atomowej w celach pokojowych".

Przebywający w Malezji szef irańskiej dyplomacji Manuszehr Mottaki powiedział we wtorek, że Iran nie obawia się ataku amerykańskiej armii. Jego zdaniem, rząd USA nie zamierza narazić się podatnikom, bo ma już wystarczająco dużo kłopotów w Iraku i Afganistanie.

Pierwsza tura rozmów "szóstki" miała już miejsce w ubiegłym tygodniu w Londynie. Przedstawiciele pięciu stałych członków oenzetowskiej Rady Bezpieczeństwa i Niemiec, informowali po rozmowach, że "osiągnięto postęp" w próbie uzgodnienia wspólnego stanowiska w kwestii nagrodzenia Iranu, jeśli odstąpi od wzbogacania uranu, lub ukarania go, jeśli tego nie uczyni.

Zachód uważa, że celem programu atomowego Iranu jest produkcja broni nuklearnej, natomiast władze w Teheranie twierdzą, że program ma charakter pokojowy i służy produkcji energii elektrycznej.

Źródło artykułu:PAP
iranspotkanieKorea Północna

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)