Spotkanie papieża z szefem irackiej dyplomacji
Minister spraw zagranicznych Iraku Hosziar
Zebari zapewnił Jana Pawła II, że władze jego kraju
będą stać na straży wolności religijnej, zwłaszcza zaś będą bronić
społeczności chrześcijańskiej.
Włoskie media podkreślają, że szef irackiej dyplomacji został przyjęty przez papieża w pierwszą rocznicę zatrzymania przez Amerykanów byłego dyktatora Saddama Husajna.
Jak poinformował po audiencji rzecznik Watykanu Joaquin Navarro- Valls minister Zebari podziękował Janowi Pawłowi II za wsparcie okazywane zawsze Irakowi i zapewnił o gotowości swego rządu do krzewienia idei wolności religijnej oraz zwłaszcza, do obrony społeczności chrześcijańskiej. Zobowiązanie to złożył kilka dni po zamachach terrorystycznych na siedziby dwóch chrześcijańskich kościołów w Mosulu, na północy Iraku.
Podczas rozmowy potępiono także po raz kolejny bolesną plagę terroryzmu, wyrażając pragnienie, by jak najszybciej powrócił szacunek dla wartości moralnych, które leżą u podstaw każdej cywilizacji - oświadczył watykański rzecznik.
Było to już trzecie spotkanie papieża z przedstawicielami najwyższych władz Iraku. W listopadzie przyjął on premiera Ijada Alawiego oraz nowego ambasadora Iraku przy Stolicy Apostolskiej.
W wywiadzie dla włoskiej telewizji publicznej RAI szef irackiej dyplomacji powiedział, że przypadająca właśnie rocznica schwytania Saddama Husajna przez wojska amerykańskie jest radosnym świętem. Powtórzył, że mimo braku bezpieczeństwa w Iraku zapowiedziane na 30 stycznia wybory parlamentarne odbędą się i zapewnił, że władze w Bagdadzie zrobią wszystko, by mogły one przebiegać bez problemów.
Sylwia Wysocka