Spotkanie młodych w Oświęcimiu
30 młodych Izraelczyków, Niemców i
Polaków uczestniczy w poświęconym historii ludobójstwa i jego
konsekwencjom spotkaniu, które rozpoczęło się w
oświęcimskim Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży (MDSM).
Jeden z organizatorów - Harmut Ziesing z MDSM - powiedział, że centralnym punktem spotkania będzie - obok wspólnej wizyty w byłym KL Auschwitz - dialog młodzieży o różnych znaczeniach tego miejsca dla Polaków, Izraelczyków i Niemców. Na koniec spotkania, 23 sierpnia, uczestnicy podejmą próbę wspólnego upamiętnienia ofiar - powiedział Ziesing.
W spotkaniu, które jest elementem programu "W sercu Europy - perspektywy narodowosocjalistycznego ludobójstwa" uczestniczy po 10 młodych ludzi w wieku od 16 do 18 lat z Jerozolimy w Izraelu, Stadthagen w Niemczech i Słupcy w Polsce. Poza Oświęcimiem program realizowany będzie w Berlinie, Słupcy i Stadthagen.
Zdaniem Ziesinga, cały projekt jest "próbą zrozumienia znaczenia Auschwitz jako historycznego faktu w konfrontacji Niemców, Polaków i Izraelczyków, narodów związanych dwudziestowieczną negatywną symbiozą".
Ziesing dodał, że oświęcimskie spotkanie jest kontynuacją projektu pilotażowego, który MDSM przeprowadził wiosną i jesienią 2002 roku. Wówczas po raz pierwszy w Oświęcimiu spotkała się młodzież z Izraela, Niemiec i Polski.
MDSM powstał w grudniu 1986 roku z inicjatywy niemieckiej organizacji "Akcja-Znaki Pokuty" przy współudziale władz Oświęcimia. Organizuje spotkania i dyskusje, które mają służyć znoszeniu barier wynikających z wojennej przeszłości oraz budowaniu porozumienia pomiędzy młodzieżą. Gościem MDSM był w 1995 roku między innymi prezydent Niemiec Roman Herzog.