Spotkanie ministrów finansów Eurolandu w trybie awaryjnym
Ministrowie finansów Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii spotkali się w Paryżu na zorganizowanym w trybie awaryjnym miniszczycie, by omówić propozycje dotyczące ratowania euro oraz dalszej integracji budżetowej i fiskalnej UE.
26.06.2012 | aktual.: 27.06.2012 06:52
Według przecieków szefowie resortów finansów mieli nie tylko odnieść się do najnowszych propozycji przerwania kryzysu zadłużenia w strefie euro, ale też załagodzić "napięcia między kanclerz Angelą Merkel a przywódcami trzech pozostałych krajów, które stały się widoczne podczas ich spotkania w piątek w Rzymie" - pisze Reuters.
Spotkanie zorganizowano w pośpiechu i odbyło się ono za zamkniętymi drzwiami.
Na nagłą decyzję polityków mógł wpłynąć coraz większy niepokój na rynkach finansowych i rosnąca "międzynarodowa presja" wywierana na unijnych przywódców w oczekiwaniu na szczyt UE zaplanowany na 28-29 czerwca - pisze Reuters.
Świat domaga się zdecydowanych działań, które położyłyby kres problemom strefy euro ciągnącym się od dwóch lat. Ale trudno się spodziewać, że dwudziesty - od początku 2010 roku - szczyt unijny dostarczy jakichś trwałych rozwiązań.
Politycy czterech największych gospodarek strefy euro nie poinformowali o przebiegu spotkania w Paryżu lub przyjętych ustaleniach.
Jeszcze przed tymi rozmowami premier Włoch Mario Monti zapowiedział, że gotów jest przeciągnąć szczyt i unijne negocjacje do końca tygodnia, by uspokoić rynki.
Inwestorzy chcą tymczasem radykalnych ruchów, które przywrócą zaufanie do wspólnej europejskiej waluty i powstrzymają efekt "infekcji" sprawiający, że kryzysy finansowe przenoszą się z jednych gospodarek na drugie - podkreśla Reuters.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała z kolei, że uwspólnotowienie europejskiego długu nie nastąpi "tak długo, jak ona żyje". Szanse na "zminimalizowanie różnic zdań" ministrów finansów negocjujących w Paryżu mogły być niewielkie.
Kanclerz odniosła się do elementów raportu przygotowanego i przedstawionego wcześniej przez przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya. Dokument zawiera propozycje na czwartkowo-piątkowy szczyt i postuluje - między innymi - ograniczone uwspólnotowienie długu państw euro. fit/ mc/