Spotkanie Chlebowski-Olejniczak ws. ustawy medialnej - bez efektów
Bez efektów zakończyło się spotkanie szefów klubów PO i LiD: Zbigniewa Chlebowskiego i Wojciecha Olejniczaka w sprawie noweli ustawy medialnej. Jesteśmy w tym samym miejscu - powiedział po spotkaniu
Olejniczak.
Wątpliwości LiD nie zostały rozwiane - mówił po spotkaniu Olejniczak.
Według Chlebowskiego, który relacjonował przebieg spotkania, ze strony Olejniczaka nie padła deklaracja, że posłowie LiD będą za odrzuceniem ewentualnego weta prezydenta wobec noweli ustawy o radiofonii i telewizji.
Do odrzucenia weta potrzeba w Sejmie większości 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Aby więc kluby PO i PSL mogły tego dokonać, potrzebują poparcia lewicy.
Ale dalej rozmawiamy z LiD, czeka nas jeszcze kilka rozmów. Jest dobry klimat do rozmów, bo to co nas dziś łączy, to wspólna zła ocena funkcjonowania mediów publicznych - dodał szef klubu PO.
Z kolei zdaniem Olejniczaka, ruch jest po stronie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i to jego trzeba pytać, czy zawetuje, czy może skieruje nowelę do Trybunału Konstytucyjnego. Dzisiaj żadne nasze obawy nie zostały rozwiane, nie zmienił się kształt ustawy, więc nasze stanowisko jest niezmienne - podkreślił szef klubu LiD.
Jak mówił Olejniczak, jego klub przeanalizuje treść noweli, gdy Senat zakończy nad nią prace. Nie wykluczył też, że Platforma przekona prezydenta i Lech Kaczyński podpisze nowelizację, a wówczas nie wróci ona ponownie do Sejmu. Jest jeszcze bardzo wiele niewiadomych - podkreślił.
Wyraziłem opinię, że gdyby pojawił się jeden spójny całościowy projekt, moglibyśmy powiedzieć, że to co było w mediach publicznych do tej pory, oddzielamy "grubą kreską". Każdy tam narozrabiał i prawica i lewica. Przygotujmy całościowy projekt, który będzie regulował kwestie mediów publicznych, jak i przyznawanie koncesji dla mediów prywatnych - powiedział Olejniczak.
Chlebowski poinformował, że podczas spotkania zaprezentował Olejniczakowi ekspertyzy prawne, które - jak podkreślił - świadczą o tym, że zapisy w proponowanej przez PO noweli są zgodne z konstytucją. Mam nadzieję, że te ekspertyzy przekonają posłów LiD - zaznaczył.
Ustawa medialna jest próbą naprawienia dramatycznej sytuacji, z jaką mamy do czynienia w mediach publicznych - przekonywał szef klubu PO. Jak ocenił, PO proponuje "nową jakość" jeśli chodzi o funkcjonowanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wara politykom od mediów publicznych - mówił.
Szef klubu PO zapowiedział też, że w ciągu 2-3 miesięcy powstanie projekt tzw. dużej ustawy medialnej. Jesteśmy w tej sprawie otwarci na ewentualne uwagi i sugestie polityków LiD - dodał.
Chlebowski zapewnił, że nie było żadnych targów personalnych o media publiczne.
Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, przygotowana przez PO i uchwalona w Sejmie w marcu, znacznie ogranicza kompetencje KRRiT. Przyznawanie koncesji, kontrolowanie nadawców - z wyjątkiem kontroli programowej - przechodzi do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Nowela zmienia też zasady wyboru członków KRRiT, rad nadzorczych i zarządów mediów publicznych. W efekcie można będzie przerwać kadencje obecnych władz mediów publicznych.
Jeszcze w piątek Senat będzie głosował nad poprawkami do noweli. Jeśli wprowadzi zmiany, nowelizacja wróci do Sejmu, gdzie posłowie ocenią propozycje Senatu. Następnie nowela trafi do prezydenta.