Trwa ładowanie...
17-12-2014 08:20

Sposób na deficyt

Wolne środki powiatowego szpitala, zamiast leżeć na bankowej lokacie, będą mogły trafić do depozytu prowadzonego przez starostę albo wójta.

Sposób na deficytŹródło: rp.pl, fot: rp.pl
ddl245m
ddl245m

Wchodząca 1 stycznia 2015 r. w życie nowelizacja ustawy o finansach publicznych wprowadza nowy instrument zarządzania płynnością finansową jednostek samorządu terytorialnego. Zgodnie z jej przepisami tworzone przez j.s.t. samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, instytucje kultury oraz samorządowe osoby prawne (m.in. banki, spółki prawa handlowego i instytuty badawcze, ale już nie wojewódzkie fundusze ochrony środowiska) będą mogły lokować swoje wolne środki w formie depozytu w jednostce samorządu terytorialnego.

- To rozwiązanie dla dużych miast - mówi Arkadiusz Babczuk z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. -Małe gminy raczej z niego nie skorzystają - dodaje.

Dotychczas fundusze, które nie były wykorzystywane na bieżącą działalność, trafiały do sektora bankowego. Tylko w 2012 r. samorządowe osoby prawne zgromadziły na lokatach 2,7 mld zł. Jednocześnie gminy, powiaty i województwa, aby pozyskać pieniądze np. na inwestycje, zmuszane były albo emitować obligacje, albo zaciągać kredyty i pożyczki w bankach komercyjnych.

Przyjmowanie przez samorząd środków w depozyt ma następować na podstawie uchwały podjętej przez radę (gminy, powiatu) albo sejmik województwa. Określi ona zasady przyjmowania środków do depozytu oraz wysokość oprocentowania. Szczegóły określi umowa zawarta przez wójta (zarząd powiatu albo województwa) oraz władze podmiotu, który środki do depozytu przekazuje.

ddl245m

Co istotne, zobowiązań zaciągniętych i spłaconych w tym samym roku budżetowym, a związanych z przyjmowaniem depozytów, nie wlicza się do rozchodów budżetu jednostek samorządu terytorialnego.

Ponadto - na wniosek Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego - nowelizacja umożliwia np. gminie przyjmowanie depozytu nie tylko od jednostek, które nadzoruje, ale także od podległych innym jednostkom samorządu terytorialnego.

podstawa prawna: ustawa z 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych DzU z 21 listopada, poz. 1626

ddl245m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddl245m
Więcej tematów