Spory NATO - Unia Europejska
W dniach 21-22 lutego w Brukseli odbywać się będzie szczyt NATO oraz szczyt Rady Europejskiej. Choć 19 państw należących do Unii Europejskiej to jednocześnie członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego a żołnierze wielu z tych krajów służy w Kosowie, Bośni czy Afganistanie to nigdy wcześniej organizacje te nie były ze sobą bardziej skłócone.
Mimo, że napięcie na linii NATO-Unia Europejska zauważalne jest od kilku miesięcy to konflikt został ujawniony przez Gerharda Schroedera, który podczas niedawnej konferencji na temat polityki bezpieczeństwa w Monachium krytycznie ocenił stan NATO i zaapelował o reformę struktur transatlantyckich. W odpowiedzi na te zarzuty George W. Bush powiedział: Przypomnę Gerhardowi Schroederowi nasze stanowisko, że NATO jest centralną instytucją, tak jak Unia Europejska.
Ma miejsce współzawodnictwo pomiędzy dwoma organizacjami, gdzie kraje członkowskie grają o swoje narodowe interesy albo wbrew NATO albo UE. – powiedział pragnący zachować anonimowość wyższy rangą urzędnik NATO.
Stosunki między UE i NATO ulegają zmianie, bo obie instytucje walczą o wpływy na scenie międzynarodowej – dodał. Gdy Unia Europejska powoli umacnia swoje struktury obrony i bezpieczeństwa, jest postrzegana jako zagrożenie dla NATO. NATO wie, że nie jest już głównym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Staje się jedynie ich narzędziem.
Stanowisko to zdaje się potwierdzać amerykański sekretarz obrony, twierdząc że będzie używał „koalicji chętnych” z udziałem lub bez udziału NATO w zależności od operacji.
Marek Lenarcik www.global.net.pl Bruksela