Spory nad ustawą o ZOZ‑ach
SLD uważa, że propozycje zawarte w projekcie ustawy o pożyczkach dla ZOZ-ów w pewnym stopniu rozwiążą problemy zadłużonych placówek, PO jest projektowi zdecydowanie przeciwna i stoi na stanowisku, że po "krótkim oddechu" szpitale znów wpadną w długi.
06.01.2005 21:20
W Sejmie toczy się debata nad sprawozdaniem sejmowych komisji z rządowego projektu ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej.
W opinii Platformy, proponowana pożyczka, przy skali zadłużenia publicznej ochrony zdrowia szacowanej na ok. 7 mld zł, powinna być dotacją. Tym bardziej, że ma ona służyć spłacie zadłużenia, wynikłego z obowiązku wypłaty podwyżek, nałożonego przez państwo tzw. ustawą 203 zł.
Jakub Derech-Krzycki z SLD przypomniał, że rząd podczas kilkunastomiesięcznych prac nad projektem, wycofał się z pierwotnej propozycji obligatoryjności przekształcenia się zakładów opieki zdrowotnej w mogące upaść spółki użyteczności publicznej, jeżeli zamierzają skorzystać z pożyczki z budżetu państwa.
Według Ewy Kopacz (PO) rząd zawarł jednak "zmuszające do przekształcenia się" bodźce - np. możliwość umorzenia połowy pozostałej do spłaty pożyczki, w przypadku przekształcenia się ZOZ- u.
Derech-Krzycki przypomniał w swoim wystąpieniu reformę ochrony zdrowia wprowadzoną przez rząd AWS-UW, która - jego zdaniem - doprowadziła do obecnego kryzysu. Kopacz zarzuciła zaś SLD, że nie ma żadnej strategicznej wizji porządkowania systemu opieki zdrowotnej.