Trwa ładowanie...
17-02-2004 10:55

Spór w Sejmie o uczczenie pamięci płk. Kuklińskiego

Mariusz Kamiński (PiS) poprosił posłów o uczczenie minutą ciszy pamięci zmarłego niedawno płk. Ryszarda Kuklińskiego. Podczas gdy posłowie stali w milczeniu, marszałek Sejmu Marek Borowski (SLD) upominał Kamińskiego, że postąpił niezgodnie z przyjętym w Sejmie obyczajem. Zachowanie marszałka, a także jego ocena postępowania pułkownika oburzyła opozycję.

Spór w Sejmie o uczczenie pamięci płk. KuklińskiegoŹródło: PAP
d1t4djx
d1t4djx

"Kilka dni temu zmarł człowiek, którego odważne i prowadzone z narażeniem życia działania w sposób istotny przyczyniły się do osłabienia sowieckiego imperium zła i oddaliły widmo nuklearnej zagłady. Tym człowiekiem był płk Ryszard Kukliński. Proszę Wysoką Izbę o uczczenie jego pamięci minutą ciszy" - zwrócił się do posłów Kamiński. Obecni na sali posłowie wstali, ale chwilę milczenia przerwał marszałek Borowski.

"Naruszył pan pewne zasady, które w naszej Izbie obowiązują, polegające na tym, że jeśli chce się uczcić czyjąś pamięć, to taki wniosek składa się przede wszystkim do Prezydium Sejmu i do Konwentu" - zwrócił się marszałek do Kamińskiego.

Jak dodał, taki wniosek PiS złożyło, proponując przyjęcie uchwały w tej sprawie w sposób konsensualny. "Nad tym projektem prace powierzono marszałkowi Tomaszowi Nałęczowi. Proponowałbym na przyszłość, aby nie wymuszać tego rodzaju decyzji na Wysokiej Izbie bez wcześniejszego uzgodnienia" - podkreślił.

"Chcę powiedzieć jako marszałek Sejmu, że niewątpliwie respekt budzi odwaga pułkownika, ale pozostają pytania, czy mamy w tym wypadku do czynienia z decyzją, której pierwotne powody nie były szlachetne, a wymiar patriotyczny został nadany później, czy też z decyzją, u podstaw której od początku legło poczucie odpowiedzialności za Polskę - mówił marszałek, podczas gdy posłowie stali w milczeniu. - To jest trudny problem, który także dzieli polskie społeczeństwo".

d1t4djx

"Panie marszałku bardzo proszę, żeby pan nie zakłócał milczenia" - apelował Kamiński, ale Borowski kontynuował.

"A teraz w obliczu śmierci Ryszarda Kuklińskiego to, co możemy zrobić wspólnie, to w milczeniu i powadze pomyśleć o skomplikowanej polskiej historii, o losie pułkownika Kuklińskiego i o pytaniach moralnych, z jakimi nas zostawił" - zakończył marszałek i również wstał na symboliczną "minutę".

Jego zachowanie poruszyło posłów. "Panie marszałku, wstyd i hańba. Należy się szacunek człowiekowi, obojętnie jaki był. Minutą ciszy należało uczcić bez komentarza" - powiedział szef Samoobrony Andrzej Lepper.

"Tutaj różne rzeczy się działy, ale jeszcze nigdy nie było tak, żeby osoba zmarła była obrażana przez marszałka Sejmu w trakcie minuty ciszy. To było zachowanie po prostu haniebne" - zareagował prezes PiS Jarosław Kaczyński.

d1t4djx

"Przykro mi, ale nie mogę się z panem zgodzić. W tym, co powiedziałem, było wystarczająco wiele szacunku dla pułkownika Kuklińskiego" - odpowiedział Borowski i powtórzył, że takie sprawy powinny być uzgadniane z Prezydium i Konwentem.

74-letni Ryszard Kukliński zmarł 11 lutego w Tampie na Florydzie. Był oficerem Wojska Polskiego, który w 1981 r. uprzedził Amerykanów o stanie wojennym w Polsce i przekazał im plany tej operacji oraz inne tajemnice Układu Warszawskiego.

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj