Trwa ładowanie...

Spór o telewizję Biełsat. PO: działania MSZ sprzeczne z polską racją stanu

Działania MSZ w sprawie zmniejszenia budżetu stacji Biełsat, są sprzeczne z polską racją stanu i polskim interesem narodowym - uważa Andrzej Halicki. Poseł PO dodaje, że rozwiązania proponowane przez resort spowodują zamknięcie stacji.

Spór o telewizję Biełsat. PO: działania MSZ sprzeczne z polską racją stanuŹródło: WP, fot: Konrad Żelazowski
d1x5iag
d1x5iag

Zdaniem Roberta Tyszkiewicza, również posła Platformy, zapowiedź szefa MSW Witolda Waszczykowskiego oznacza w praktyce rezygnację ze wsparcia dla środowisk obywatelskich i demokratycznych na Białorusi. - To wydarzenie bez precedensu w historii polskiej polityki międzynarodowej - ocenia polityk.

- Symbolem złej zmiany staje się likwidacja telewizji Biełsat, władza, która nie szanuje demokracji we własnym kraju, odwraca się do wpierania demokracji w polityce międzynarodowej. Likwidacja Biełsatu w zamian za ułożenie się z Alaksandrem Łukaszenką i Białorusią jest absolutnie nie do przyjęcia i skandaliczna - dodaje Tyszkiewicz. Podkreśla również, że środowiska demokratyczne na Białorusi odbierają to jako zdradę.

- Odwracamy się od Europy, zwracamy się ku Łukaszence, to jest symboliczny moment w polskiej polityce międzynarodowej - stwierdza poseł PO i apeluje o przyłączenie się do akcji "Ocalić Biełsat", którą zainicjowali białoruscy intelektualiści i przedstawiciele opozycji.

d1x5iag

Biełsat w TVP Polonia?

Z informacji przekazanych przez dyrektor telewizji Biełsat Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, MSZ planuje zmniejszyć wydatki na stację z 17 mln zł do zaledwie 5 mln zł.

Szef MSZ Witold Waszczykowski tłumaczył w rozmowie z tygodnikiem "Wprost", że "nie chodzi o zamknięcie stacji, a o jej modernizację i przekształcenie, a tym samym zwiększenie zasięgu". Minister powiedział, że "strona białoruska jest otwarta na transmisję TVP Polonia, która mogłaby wchłonąć redakcje zagraniczne, w tym również TV Biełsat".

- Ja nie chcę grać z Białorusinami. Ja chcę się z nimi ułożyć. Czy po dziesięciu latach funkcjonowania Biełsat polepszył relacje polsko-białoruskie? Czy Związek Polaków na Białorusi został zarejestrowany, czy skasowany? Skoro tamte instrumenty nie doprowadziły do polepszenia relacji, to może spróbujmy innych - mówił Waszczykowski.

oprac. A. Jastrzębski

d1x5iag
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x5iag
Więcej tematów