Trwa ładowanie...
dfdfm7a
06-05-2008 15:40

Spór o napis na gmachu sądu rozstrzygnięty

Istniejący od 1981 r. na gmachu Sądu Okręgowego w Kaliszu napis "Przywrócić godność prawu" zostanie przeniesiony wraz z tynkiem do miejscowego Muzeum Okręgowego. W ten sposób skończył się wielomiesięczny spór przeciwników i zwolenników pozostawienia napisu na cokole budynku.

dfdfm7a
dfdfm7a

Wojewódzki Konserwator Zabytków w Poznaniu podjął decyzję o wpisaniu napisu do rejestru zabytków historii najnowszej i wyraził zgodę na przeniesienie go do działu historii muzeum - poinformował dyrektor sądu Jan Lewiński. Zastrzegł, że do końca tego tygodnia decyzja konserwatora nie jest jeszcze prawomocna.

Według Lewińskiego, pieniądze na sfinansowanie operacji zdjęcia i przeniesienia napisu z cokołu budynku do muzeum przekaże konserwator. Zdjęcie napisu pozwoli na przywrócenie pierwotnego wyglądu elewacji zabytkowego gmachu sądu. Powinno to nastąpić do końca tego roku - podkreślił dyrektor.

To jest zła decyzja. Będziemy się odwoływać od niej, bo jeśli to jest zabytek, to nie można go naruszać - powiedział przewodniczący regionalnej "Solidarności" w Kaliszu, Jan Mosiński.

Spór o napis trwa od września ubiegłego roku, kiedy kończył się remont elewacji gmachu sądu, dawnego Trybunału Kaliskiego. Napis wykonał w stanie wojennym, trudno usuwalną farbą, prawdopodobnie jakiś przeciwnik władzy komunistycznej.

dfdfm7a

Mosiński, uzasadniając potrzebę zachowania napisu, napisał do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, że od lat towarzyszy on mieszkańcom miasta i utożsamiany jest z walką społeczności lokalnej z komunistyczną dyktaturą. Uważam, podzielając opinie historyków, że napis ten jest integralnie związany z budynkiem. Jego sens odnosi się bowiem do prawa i budynku, w którym to prawo jest wykonywane - pisał kilka miesięcy temu Mosiński.

Według niego, pomysłodawcą umieszczenia napisu na sądzie był prawdopodobnie kaliski opozycjonista i prawnik, Bogusław Śliwa, który w latach 80. wyemigrował z Polski i zmarł w Szwecji. Nie wiadomo jednak, kto namalował farbą wielkie litery, których - pomimo prób podejmowanych przez przedstawicieli ówczesnych władz - nie udało się w żaden sposób zlikwidować. Ilekroć zamalowywano napis, zawsze po pewnym czasie wyłaniał się spod farby i ponownie był bardzo dobrze widoczny - mówi Mosiński.

Klasycystyczny gmach obecnego sądu wybudowano w latach 1820-1824. Należy do najpiękniejszych i najbardziej reprezentacyjnych budynków w centrum Kalisza. Według Lewińskiego, gmach sądu powinien mieć taki wygląd, jaki miał po wybudowaniu. Podkreślił, że na zakończony niedawno remont budynku i odnowienie elewacji wydano z budżetu państwa około 10,5 mln zł.

dfdfm7a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdfm7a
Więcej tematów