Spór Habsburgów z Żywcem zakończony

Przedstawiciele Grupy Żywiec S.A. oraz spadkobierców rodziny Habsburgów podpisali historyczne porozumienie.

08.12.2005 06:14

Reprezentanci byłego właściciela Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu na mocy umowy z obecnym właścicielem przyznali Grupie Żywiec m.in. pełne prawo do posługiwania się symboliką związaną z rodziną Habsburgów i przedwojennym Arcyksiążęcym Browarem w Żywcu. Skończył się tym samym wieloletni spór sądowy pomiędzy stronami.

Kończące ponad dziesięcioletni spór porozumienie podpisali Hans Van Zon, Prezes Zarządu Grupy Żywiec S.A. i Książę Karol Stefan Habsburg reprezentujący rodzinę Habsburgów - spadkobierców byłego właściciela Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu. Na mocy podpisanej dziś umowy potomkowie Habsburgów przyznali obecnemu właścicielowi Browaru pełne prawo do posługiwania się w działalności marketingowej herbem rodziny oraz uzyskali możliwość powoływania się na tradycje rodzinne związane z browarem.

- Jesteśmy wszyscy bardzo zadowoleni z takiego właśnie zakończenia tego niepotrzebnego, trwającego długie lata sporu. To dobre rozwiązanie dla obu stron. Umowa została podpisana w duchu wzajemnego, ludzkiego zrozumienia i z poszanowaniem dla spuścizny Habsburgów. – mówi Hans Van Zon, Prezes Zarządu Grupy Żywiec.

Roszczenia reprywatyzacyjne spadkobierców rodziny Habsburgów wobec właścicieli Grupy Żywiec i Skarbu Państwa dochodzone były od początku lat 90 - tych. Prowadzone spory na drodze sądowej dotyczyły m.in. tytułu własności browaru. Konsekwencją tych działań było też podważenie zasadności używania przez obecnych właścicieli browaru symboliki kojarzącej się z rodem Habsburgów, czyli korony oraz daty 1856 – roku powstania Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu.

- Pełna wielu bolesnych zawiłości historia sprawiła, że rodzina Habsburgów żywieckich nie jest dzisiaj włodarzem żywieckiego browaru. Jednak niezależnie od wszystkiego browar ten na zawsze pozostanie pomnikiem dzieła twórców jego świetności. Do wspaniałej i pełnej licznych sukcesów tradycji żywieckiego browaru kolejne karty dopisuje teraz nowy gospodarz, prawdziwy mistrz piwowarskiego fachu. O przyszłość żywieckiego browaru i żywieckiego piwa mogą być spokojni wszyscy, którym na sercu leży kontynuowanie wielkiej tradycji i najwyższa jakość piwa z symbolem arcyksiążęcej korony. – skomentował Książę Karol Stefan Habsburg.

Browar w Żywcu został założony prawie 150 lat temu. Po II wojnie światowej został znacjonalizowany. W 1991 r. większościowy pakiet akcji w procesie prywatyzacyjnym odkupił od Skarbu Państwa koncern Heineken International Beheer BV.

- Szczególnie ważny jest dla mnie fakt, że potomkowie założyciela Browaru w Żywcu wykonali bardzo szczególny i osobisty gest przekazując nam prawo do posługiwania się symbolami rodzinnymi uznając tym samym ciągłość historii tego browaru i jakość produkowanej w nim blisko od 150 lat marki Żywiec. – dodał Hans van Zon.

Grupa Żywiec jest obecnie jednym z największych producentów piwa w Polsce. Rocznie browary wchodzące w skład Grupy, czyli Leżajsk, Żywiec, Elbląg, Cieszyn i Warka produkują ponad 10 mln hl piwa. Akcje Grupy Żywiec notowane są na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)