PolskaSpołeczeństwo w walce z bezrobociem

Społeczeństwo w walce z bezrobociem

Osobom długotrwale bezrobotnym należy pomóc,
nie tylko tworząc nowe miejsca pracy, ale także programy
terapeutyczne i cały system edukacji - uważa rzecznik Praw
Obywatelskich prof. Andrzej Zoll. Uczestniczył on w środę w
konferencji "Aktywizacja społeczeństwa w walce z bezrobociem",
zorganizowanej w Warszawie przez biuro RPO.

Za długotrwale bezrobotnych uważa się osoby pozostające bez pracy więcej niż 12 miesięcy i potwierdzające zdolność do podjęcia pracy. Osoby, które tego nie uczynią, są wykreślane z rejestru urzędów pracy.

Długotrwały brak pracy przyczynia się do degradacji osobowości, zaniku potrzeby poprawienia bytu - podkreślił prof. Zoll. Zaznaczył, że osób długotrwale bezrobotnych (większość z nich ma od 30 do 50 lat), które nie są już zdolne do podjęcia pracy, "nie można pozostawiać na marginesie życia".

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w końcu marca 2005 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było ponad 3 mln bezrobotnych, 52% z nich - to osoby długotrwale bezrobotne.

Zdaniem RPO, w sytuacji dużego bezrobocia i niżu demograficznego nie należy zamykać szkół (ze względu na brak uczniów), ale tworzyć w nich centra kształcenia dla dorosłych, by przygotować ich do podjęcia pracy.

Prof. Zoll zwrócił uwagę, że mimo czterokrotnego wzrostu liczby studentów w ciągu ostatnich 15 lat poziom wykształcenia w Polsce nadal jest niezadowalający, a wiele osób ma problemy ze zrozumieniem przekazywanych informacji.

Uczestnicy konferencji wskazywali na potrzebę stworzenia systemu sprzyjającego trwałemu wzrostowi zatrudnienia. W I kwartale 2005 roku do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie wpłynęło - jak powiedział szef urzędu Tadeusz Zając - ponad 16 tys. ofert pracy. Zarejestrowanych bezrobotnych jest w województwie 357 tysięcy. W województwie śląskim ofert pracy w I kwartale było 24 tys. - na 315 tys. zarejestrowanych bezrobotnych.

Spośród ponad 3 mln zarejestrowanych bezrobotnych, prawo do zasiłku ma jedynie 420 tys. osób. RPO zwrócił uwagę, że bezrobocie jest najwyższe wśród ludzi do 34 roku życia (51,6% zarejestrowanych bezrobotnych).

Konferencja zamknęła cykl spotkań nt. aktywizacji społeczeństwa. Podobne konferencje były wcześniej organizowane w Łodzi, Kielcach, Bydgoszczy, Rzeszowie i Gdańsku.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)