PolskaSpołeczeństwo ma dosyć kompromitacji polskich polityków

Społeczeństwo ma dosyć kompromitacji polskich polityków

Coraz mniej ludzi dostrzega budowę IV RP, coraz więcej widzi zagrożenie demokracji. Niemal wszyscy mają dość kompromitacji polityków - pisze "Gazeta Wyborcza".

Co się właściwie dzieje w Polsce - zapytała "Gazeta Wyborcza" w pierwszy weekend lutego, gdy po zawiązaniu paktu stabilizacyjnego PiS toczył wojnę z mediami. Te same cztery pytania powtórzyła w ostatni weekend, gdy prezes Kaczyński ogłaszał klęskę paktu i znów zapowiadał rychłe wybory.

Zmiany są wyraźne. W czasie tych sześciu tygodni ubyło ludzi przekonanych, że "postępuje budowa Polski uczciwszej, sprawiedliwszej, życzliwszej ludziom": w lutym było ich 35%, jest 28%. Nic dziwnego, skoro nawet prezes Kaczyński uznał, że w tych warunkach budować jej się nie da.

Budowę IV RP wciąż widzi jednak wokół siebie aż 66% zwolenników PiS (tylko 14% PO oraz 6% SLD). Wiarę w partyjne hasło zachowują raczej ludzie starsi i mniej wykształceni.

Obok ideowej słabnie też rządowa noga PiS. Spada liczba przekonanych o wyjątkowej sprawności rządu Marcinkiewicza (to mocne sformułowanie, oceny rządu w sondażach zaufania wypadają lepiej).

Krytycy PiS twierdzą, że partia Kaczyńskich zmierza w stronę państwa autorytarnego. Tezę o "zagrożeniu demokracji i praw człowieka" popiera już połowa Polaków, o 7 pkt procentowych więcej niż w lutym. Z poprzednich sondaży "Gazety Wyborczej" wynikało, że opinia publiczna znaczną większością odrzuca pomysły ograniczenia wolności słowa, a w sporze PiS z mediami stoi po stronie mediów.

Zagrożenie demokracji dostrzega nawet 23% zwolenników PiS, 52% Samoobrony (!), 59% PO i aż 88% SLD.

Pogarsza się ocena polskiej polityki. Już 81% badanych uważa, że weszliśmy na nieznany wcześniej poziom kompromitacji. Tu niemal nie było różnic czy to generacyjnych, czy partyjnych.

W porównaniu z lutym zmalała liczba odpowiedzi "trudno powiedzieć", a wzrosła ocen zdecydowanych, zwłaszcza krytycznych wobec rządzących. Polaryzacja opinii postępuje.

Jak już podawano, w tym sondażu poparcie dla PO wyniosło 32%, dla PiS 31%.

Sondaż PBS dla "Gazety Wyborczej" przeprowadzono 18-19 marca, na próbie reprezentatywnej 1081 osób. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)