Spis bociana białego w Polsce
Co dziesięć lat na świecie odbywa się inwentaryzacja bocianów. Spis przypada w tym roku i rozpocznie się w sobotę. Będzie przeprowadzany m.in. w Polsce, gdzie bocianów jest bardzo dużo.
Na pytanie, dlaczego liczenie bocianów odbywa się w lipcu, sekretarz Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego (LTO) Małgorzata Piotrowska odpowiedziała: "w tym miesiącu można zobaczyć młode bociany w gnieździe, które są na tyle duże, że widać je z ziemi, ale jeszcze za małe, żeby wyfrunąć".
Na Warmii i Mazurach wyznaczony jest tzw. szlak bocianich gniazd, który wiedzie przez miejscowości, w których nierzadko bocianów jest "więcej niż mieszkańców" - poinformował koordynator akcji na Warmii i Mazurach Krzysztof Molewski.
Jak spodziewa się Ewa Kozłowska z Północno-Podlaskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, o "bocianią" palmę pierwszeństwa w północno-wschodniej Polsce rywalizować będą z pewnością Żywkowo na Warmii i Mazurach i Europejska Wioska Bociania w Pentowie koło Tykocina w województwie podlaskim.
Ze wstępnych informacji ekologów wynika, że w Żywkowie mieszka około 50 bocianich par - każda średnio ma trzy młode. Natomiast w Pentowie, w jednym tylko gospodarstwie żyje 21 bocianich "małżeństw", które mają także średnio po trzy młode. Jedna para jest "bezdzietna" - dodaje Kozłowska.
Inne regiony w Polsce również mają się czym pochwalić. 10 lat temu w naszym regionie było 692 par bocianich. To oszałamiająca liczba np. w porównaniu z Danią, gdzie naliczono wówczas osiem par, czy z Holandią, w której znaleziono 60 par bocianów - zaznaczył kierownik działu przyrody w Muzeum Okręgowym w Radomiu, Marek Słupek.
Polacy wierzą, że gospodarzom domu, na którym bocian założył gniazdo urodzi się dziecko. Nieprzypadkowo chyba wskaźnik urodzeń w Polsce pokrywa się ze wzrastającą liczebnością bociana białego. A jego liczebność rośnie zazwyczaj w kierunku północno-wschodnim - żartuje Słupek.
Bociany w Polsce cieszą się sympatią. Dawniej wierzono, że bocianie gniazdo i przylatujące do niego ptaki, przynoszą szczęście i powodzenie w gospodarstwie.
Z bocianem wiąże się wiele porzekadeł i przysłów, m.in. "Gdzie bocian na gnieździe, tam piorun nie uderzy", czy "Koza wrzosu, bocian żaby, a żaba błota szuka".
Polska jest uważana za kraj o największej liczbie gniazdujących bocianów w Europie. Najliczniej występują one na terenach wschodniej i północnej Polski, głównie w sąsiedztwie łąk, bagien i torfowisk.
Bociany liczą wolontariusze: młodzi ludzie, studenci, uczniowie szkół średnich i ekolodzy. Zadaniem obserwatorów jest policzenie bocianów i sprawdzenie jakości ich gniazd.
Po raz pierwszy na świecie akcja liczenia bocianów odbyła się w 1934 roku. Od tego czasu spis odbywa się co 10 lat na całym obszarze występowania bociana białego - w Europie i Afryce Północnej. Organizuje ją Instytut Łąk i Terenów Podmokłych w Niemczech.
Koordynatorem VI Międzynarodowego Spisu Bociana Białego w Polsce jest Polskie Towarzystwo Przyjaciół "Pro Natura".