Trwa ładowanie...
d2cw5ur
28-10-2007 23:15

Spektakl "Osobisty Jezus" zwyciężył na festiwalu w Zabrzu

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy ze spektaklem "Osobisty Jezus", autorstwa i w reżyserii Przemysława Wojcieszka oraz grający w nim główną rolę legnicki aktor Przemysław Bluszcz, zwyciężyli w zakończonym w Zabrzu Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej.

d2cw5ur
d2cw5ur

W zorganizowanym po raz siódmy w zabrzańskim Teatrze Nowym festiwalu "Rzeczywistość Przedstawiona", przez ponad tydzień rywalizowało osiem spektakli. Zgodnie z przyjętymi zasadami, publiczność ocenia autorów dramatów, a jury, w którym zasiadali krytyk Jacek Sieradzki, dramaturg Ingmar Villqist i reżyser Rudolf Zioło - wykonawców i realizatorów.

W tym roku werdykt jurorów i publiczności był zgodny - najważniejsze festiwalowe nagrody otrzymali zarówno autor i reżyser, 34-letni Przemysław Wojcieszek (za reżyserię), odtwórca roli Ryśka w jego spektaklu, Przemysław Bluszcz (za aktorstwo) i odtwórca roli Tadka Wiesław Cichy, jak też cały zespół realizatorów i wykonawców tego spektaklu (Grand Prix - Nagroda Publiczności). Spektakl dostał też nagrodę miesięcznika "Śląsk".

"Osobisty Jezus" to sceniczna wersja historii znanej także z filmu Wojcieszka "W dół kolorowym wzgórzem". Głównym bohaterem jest Rysiek, wracający do domu po trzech latach więzienia. Wydziedziczony przez ojca i porzucony przez żonę zostaje sam, szukając nadziei w opowieści o ślepcu uzdrowionym przez Jezusa.

Jak podkreślali krytycy, sztuka stawia pytania m.in. o sytuację bezrobotnych ludzi z prowincji, o cenę, jaką płaci się za wyznawane wartości, o drogę dochodzenia do wiary.

d2cw5ur

34-letni Przemysław Wojcieszek jest reżyserem filmowym, teatralnym i scenarzystą. Należy do ważnych twórców polskiego kina niezależnego. Jest autorem scenariusza do filmu "Poniedziałek" Witolda Adamka (1998). Jako reżyser zadebiutował w 1999 r. filmem "Zabij ich wszystkich". Napisał scenariusze do wszystkich swoich filmów. W 2004 r. został laureatem głównej nagrody za reżyserię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, za "W dół kolorowym wzgórzem". W 2005 r. otrzymał Paszport Polityki w kategorii "film".

W 2004 r. zadebiutował w legnickim teatrze jako autor i reżyser sztuki "Made in Poland", adaptacji własnego scenariusza, opowiadającego o dylematach zbuntowanego chłopaka z blokowiska. Przez wielu krytyków spektakl został uznany za wydarzenie roku, a w 2005 r. Wojcieszek za jego reżyserię otrzymał Laur Konrada, główną nagrodę na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach.

Na zabrzańskim festiwalu, organizowanym od siedmiu lat przez miejscowy teatr i miejski samorząd, prezentowane są dramaty polskie i obce, powstałe po 1989 r., które - jak oceniają znawcy wybierający spektakle - starają się spełniać postulat "lustra rzeczywistości" i "pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym".

W tym roku, oprócz zwycięskiego przedstawienia, w konkursie rywalizowały: spektakl zabrzańskiego Teatru Nowego pt. "Znaki szczególne - brak" w reżyserii Pawła Szumca; "Szwaczki" w reżyserii Andrzeja Celińskiego (Teatr Śląski w Katowicach), "Plaża" w reżyserii Iwony Kempy (Teatr im. W. Horzycy w Toruniu), "Imieniny" w reżyserii Marcina Sławińskiego (Teatr Powszechny w Łodzi), "Prześwit" w reżyserii Jacka Ormowskiego (Teatr im. S. Jaracza w Łodzi), "Blackbird" w reżyserii Grażyny Kani (Teatr Dramatyczny w Warszawie) i "Miłość na Krymie" w reżyserii Krzysztof Babickiego (Teatr im. Osterwy w Lublinie).

d2cw5ur

Pozostałe festiwalowe nagrody zdobyli aktorzy: Anna Kadulska z Teatru Śląskiego w Katowicach (za rolę w "Szwaczkach"), Adam Ferency z Teatru Dramatycznego w Warszawie (za rolę Raya w "Blackbird" Dawida Harrowera), Bronisław Wrocławski z Teatru im. Jaracza w Łodzi (za rolę Toma w "Prześwicie"), a także Iwona Kempa za reżyserię "Plaży" w Teatrze im. Horzycy w Toruniu, Sabine Mader ze scenografię do spektaklu "Blackbird" i Aleksander Brzeziński za muzykę do spektaklu "Znaki szczególne - brak", w Teatrze Nowym w Zabrzu.

Ponadto jury przyznało dwie nagrody dla młodych aktorów: Julii Kijowskiej za rolę Uny w spektaklu "Blackbird" Teatru Dramatycznego w Warszawie i Mirosławie Sobik za rolę Benedikte w spektaklu "Plaża" w Teatrze im. Horzycy z Torunia.

Zabrzański festiwal jest jedynym w Polsce tematycznym konkursem teatralnym, prezentującym inscenizacje dramaturgii współczesnej. Co roku towarzyszą mu imprezy edukacyjne, m.in. warsztaty dramatopisarskie, spotkania autorskie, wystawy plastyczne, konkursy literackie, przeglądy spektakli Teatru Telewizji, prezentacje polskiego dramatu współczesnego przez młodzieżowe grupy teatralne; organizowany jest także Przegląd Filmów Krótkometrażowych, prezentujący wybrane pozycje z Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

d2cw5ur
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cw5ur
Więcej tematów