Trwa ładowanie...

Specustawa pomoże w przekopaniu Mierzei Wiślanej

• Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przygotowało projekt specustawy dotyczącej budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną
• Szef resortu Marek Gróbarczyk informuje, że regulacja ma między innymi zabezpieczyć finansowanie inwestycji
• Koszt tej inwestycji, według ministra, to około 840 miliardów złotych

Specustawa pomoże w przekopaniu Mierzei WiślanejŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d143nkr

Budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną będzie wymagać specustawy. Przygotowało ją Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Ma ona ułatwić procedury i pomóc w terminowym ukończeniu budowy.

Szef resortu Marek Gróbarczyk powiedział, że regulacja ma między innymi zabezpieczyć finansowanie inwestycji. W ocenie szefa resortu pozwoli też na szybsze uzyskanie pozwoleń budowlanych czy przygotowania raportów oddziaływania na środowisko. Regulacja może też przyśpieszyć proces projektowania i pomóc w uzyskaniu zgód instytucji Unii Europejskiej. Podobne rozwiązanie przyjęto przy budowie gazoportu w Świnoujściu.

Koszt tej inwestycji, według ministra, to około 840 miliardów złotych. Całość będzie finansowana z budżetu państwa. Jej realizacja potrwa maksymalnie sześć lat, ale według Gróbarczyka przygotowana regulacja może przyśpieszyć ten termin. Minister nie chciał jednak składać konkretnych deklaracji.

d143nkr

Ta sama regulacja ma też pomóc w pogłębieniu toru wodnego między portami w Świnoujściu i Szczecinie. Z informacji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wynika, że projekt trafił już do Komitetu Stałego Rady Ministrów, który zajmie się nim jeszcze podczas tych wakacji.

Pod koniec maja rząd podjął uchwałę ustanawiającą wieloletni program „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”.

Zobacz także:

d143nkr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d143nkr
Więcej tematów