Specjaliści przyjmują pacjentów odpłatnie
Lekarze ze 160 śląskich przychodni świadczących usługi specjalistyczne od poniedziałku przyjmują pacjentów za opłatą w wysokości 25 zł. Powodem jest brak kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, który nie zaprosił ich do składania ofert.
Śląski Oddział Wojewódzki NFZ ogłosił w piątek rokowania z zakresu: specjalistycznej ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, lecznictwa szpitalnego, opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, rehabilitacji medycznej, opieki długoterminowej i stomatologii. Zaprosił jednak do rokowań tylko w niektórych zakresach usług i tylko w niektórych miastach i powiatach.
Lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim są oburzeni takim obrotem sprawy. "Zostaliśmy na lodzie. To złamanie porozumienia, zawartego z ministrem zdrowia w Poznaniu. Fundusz oszczędza kosztem zakładów opieki zdrowotnej. Dlatego specjaliści są zmuszeni do przyjmowania opłat za swoje usługi" - powiedziała Róża Cichy-Jania z prezydium Porozumienia Zielonogórskiego.
Śląski oddział NFZ tłumaczy, że kierując zaproszenie do konkursu tylko do części świadczeniodawców, kierował się swoimi możliwościami finansowymi i mapą już zakontraktowanych usług.
"Opieka specjalistów była wcześniej w dużej mierze zapewniona, chociaż były miejsca, gdzie pojawiały się pewne niedogodności. Zaprosiliśmy więc do składania ofert w tych dziedzinach, gdzie ich brakowało. Pacjenci mogą codziennie do godz. 16.00 zasięgnąć telefonicznie informacji w naszym oddziale i jego delegaturach, gdzie można się leczyć bezpłatnie" - powiedziała PAP rzeczniczka śląskiego oddziału NFZ Aleksandra Szatkowska.
Róża Cichy-Jania uważa jednak, że opieka specjalistów nie została w województwie prawidłowo zapewniona. "Mam kolegów, których fundusz zmuszał do podpisania zbyt dużych kontraktów, których nie są w stanie realizować. Zaproponowano im też zbyt niskie stawki za leczenie. Spodziewam się więc, że będą wypowiadać te umowy. Dlatego uważam, że obecna sytuacja to przykład złej woli przedstawicieli śląskiego NFZ" - podkreśliła.
Według niej, jeśli sytuacja się nie zmieni, przedstawiciele podstawowej opieki zdrowotnej nie podpiszą kontraktów z funduszem w geście solidarności ze specjalistami. W poniedziałek w centrali Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie odbywa się spotkanie z przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego. "Zobaczymy, może coś się wyjaśni" - powiedziała Cichy-Jania.
Do rokowań z zakresu specjalistycznej ambulatoryjnej opieki zdrowotnej zaproszeni zostali śląscy oferenci z powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, gliwickiego, pszczyńskiego, raciborskiego, rybnickiego, tarnogórskiego, wodzisławskiego, z Poraja oraz z miast: Bielsko Biała, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jastrzębie Zdrój, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sławków, Zabrze, Zawiercie oraz Żory.
Stomatologów zaproszono z powiatu gliwickiego, pszczyńskiego, raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego, zawierciańskiego oraz z Piekar Śląskich, Rybnika, Sosnowca, Tychów, Ustronia, Chorzowa, Rudy Śląskiej, a poradnie ortodontyczne - z całego województwa śląskiego.
Świadczeniodawcy mogą pobierać oferty od 17 do 23 stycznia. Otwarcie ofert nastąpi 24 stycznia o godz. 9.00. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 28 stycznia 2004 roku.