Spadł na mazurskie gospodarstwo - trafił do planetarium
Trzy niewielkie kawałki meteorytu, który spadł w ubiegłym roku na gospodarstwo agroturystyczne w Sołtmanach koło Kruklanek (woj. warmińsko-mazurskie), trafiły do kolekcji planetarium w Olsztynie.
18.02.2012 | aktual.: 18.02.2012 09:18
Meteoryt będą mogli już od niedzieli oglądać widzowie, którzy przyjdą na seanse zorganizowane w 539. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. 19 lutego odbędzie się inauguracja nowego cyfrowego systemu projekcji w planetarium.
Fragmenty meteorytu przekazała placówce Alfreda Lewandowska, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego. Meteoryt został wyeksponowany w holu planetarium. Znajduje się w gablocie z opisem i mapą, na której zaznaczono miejsce uderzenia.
Meteoryt Sołtmany jest pierwszym od 17 lat, który spadł w Polsce - 30 kwietnia 2011 roku o godz. 6.06 rano, na pomieszczenie gospodarcze. Jego masa wynosi 1066 g.
Meteoryt Sołtmany dołączył do kolekcji kosmicznych nabytków w olsztyńskim planetarium. Liczy ona ponad 180 egzemplarzy różnych typów meteorytów: kamiennych, żelaznych i żelazno-kamiennych. Jest wśród nich meteoryt pochodzący z Marsa i meteoryt księżycowy. Planetarium w Olsztynie ma także największy w Polsce meteoryt Gibeon (znaleziony w Namibii)
o wadze prawie 30 kilogramów.