PolskaSpada przestępczość kryminalna

Spada przestępczość kryminalna

W pierwszej połowie 2006 r. policjanci
odnotowali o prawie 10% mniej przestępstw o charakterze
kryminalnym - m.in. kradzieży samochodów, włamań, rozbojów i
zgwałceń - niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Jak wynika z policyjnych statystyk, od stycznia do czerwca br. popełniono w sumie 441 668 przestępstw o charakterze kryminalnym.

Obok realnego spadku przestępczości o charakterze kryminalnym, widoczny jest także wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród Polaków. Zestawiając te obie tendencje możemy stwierdzić, że Polska staje się faktycznie coraz bezpieczniejszym krajem - powiedział komendant główny policji Marek Bieńkowski.

Procentowo najbardziej spadła liczba kradzieży samochodów - o 27,8% - i kradzieży z włamaniem - o 19%. Jak poinformował dyrektor biura komunikacji społecznej KGP Paweł Biedziak, równocześnie też wzrosła ich wykrywalność - w przypadku kradzieży samochodów o 2,3% (do poziomu 17,1%), w przypadku włamań - o 3% (do 30,1%).

Odnotowano też o 11,9% mniej przestępstw rozbójniczych (w tym rozbojów z użyciem broni) i o 9,8% mniej gwałtów.

Nieznacznie wzrosła natomiast ogólna liczba zabójstw - w pierwszej połowie br. odnotowano ich 400, w tym samym okresie ubiegłego roku - 391. Zmalała natomiast liczba zabójstw na zlecenie i na tle rabunkowym. Wzrosła też ich wykrywalność - o 3,5% (do 94%). Z policyjnych statystyk wynika, że w Polsce nadal dominują morderstwa dokonane pod wpływem alkoholu, a ofiarami najczęściej są znajomi zabójców lub członkowie ich rodzin.

Policjanci wykryli też w ciągu ostatnich sześciu miesięcy o 6,5% więcej niż przed rokiem przestępstw związanych z handlem narkotykami. Zarzuty z nimi związane postawiono 14 623 podejrzanym osobom.

W ocenie Biedziaka, te spadki to efekt m.in. lepszej organizacji pracy policji - w tym utworzenia w komendach wyspecjalizowanych komórek zajmujących się np. przestępczością gospodarczą, korupcją, kradzieżami samochodów. Policja - według niego - lepiej też współpracuje ze społeczeństwem, organizowane są różnego rodzaju akcje, wprowadzane są systemy monitoringu w dużych miastach i - jak zaznaczył - wzrasta zaufanie Polaków do tej formacji (według badań TNS OBOP przeprowadzonych w kwietniu br., policja ufa 70% Polaków).

W pierwszym półroczu br. spadła też o 3% liczba przestępstw drogowych - w sumie odnotowano ich 83 574. Zatrzymano o 6,8% więcej nietrzeźwych kierowców.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)