PolskaSpada poparcie dla rządu i premiera

Spada poparcie dla rządu i premiera

14% Polaków popiera gabinet premiera
Marka Belki popiera, a samego premiera - 18%. To najniższe z
dotychczasowych poparcie dla Belki i jego rządu - wynika z
czerwcowego sondażu CBOS.

Do zwolenników rządu Belki zaliczało się w czerwcu 14% badanych (o 5 punktów procentowych mniej niż w maju). Liczba przeciwników rządu wzrosła o 6 punktów procentowych, do poziomu 35%. Odsetek osób obojętnych wobec rządu wyniósł 42% (spadek o 3 punkty procentowe).

Zadowolenie z faktu, że Belka stoi na czele rządu, deklaruje 18% ankietowanych (spadek o 8 punktów procentowych). Ponad połowa respondentów - 53% - jest z tego niezadowolona (wzrost o 8 punktów procentowych). 29% badanych (bez zmian) nie ma w tej sprawie jednoznacznej opinii.

Premiera akceptują głównie zwolennicy SdPl-UP, PSL i SLD; dezaprobatę wyrażają natomiast sympatycy LPR, PiS i PO.

Poparcie dla gabinetu Belki jest najwyższe wśród zwolenników SdPl- UP, PSL i SLD. Przeciwni rządowi są głównie zwolennicy PiS, Samoobrony, LPR i PO.

CBOS zapytał również o ocenę działalności rządu Marka Belki od momentu objęcia przez niego władzy. Dobrze oceniło działalność gabinetu Belki 18% badanych (spadek o 6 punktów procentowych w porównaniu z majem); krytycznie - 57% badanych (wzrost o 6 punktów procentowych) Pozostałe 25% ankietowanych (bez zmian) nie miało jednoznacznej opinii w tej sprawie.

Pozytywne opinie o działalności rządu wyrażają najczęściej zwolennicy SdPl-UP oraz SLD. Krytycznie - przede wszystkim sympatycy LPR, PiS i Samoobrony.

Spadają też notowania rządu, jeżeli chodzi jego politykę gospodarczą. O tym, że daje ona szansę poprawy sytuacji polskiej gospodarki, przekonanych jest 13% badanych (spadek o 5 punktów procentowych). Przeciwnego zdania jest 64% badanych (wzrost o 2 punkty procentowe). Pozostali respondenci nie mają zdania w tej kwestii.

CBOS zwraca uwagę, że czerwcowy spadek popularności zarówno rządu, jak i premiera nastąpił po odnotowanej w dwóch poprzednich miesiącach poprawie notowań.

Jako jedną z możliwych przyczyn takiej zmiany CBOS wskazuje na rządową zapowiedź podwyżek cen oleju opałowego - podkreśla jednak, że z tej propozycji jednak ostatecznie się wycofano.

Rząd - komentuje CBOS - może tracić w opinii badanych, ponieważ jego działalność jest stosunkowo słabo widoczna, a klimat życia politycznego w Polsce zdominowały tegoroczne wybory parlamentarne, co sprzyja krytycznej ocenie całej klasy politycznej.

Badanie przeprowadzono w dniach 3-6 czerwca br. na reprezentatywnej, 1037-osobowej próbie losowej dorosłych Polaków.

Źródło artykułu:PAP
sondażpremierrząd
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)