Sondaż: zmienić charakter 1 maja
Polacy chcą zmienić charakter i nazwę święta obchodzonego 1 maja.
Z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii i Rynku PENTOR wynika, że 46% Polaków chce, aby 1 maja obchodzono rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Co trzeci rodak opowiada się za tym, by jak dotychczas było to Święto Pracy. 19% badanych nie ma na ten temat zdania.
Jerzy Głuszyński z PENTORA powiedział, że najwięcej zwolenników zmiany charakteru dnia 1 maja jest wśród grup najczęściej kojarzonych ze Świętem Pracy - robotników i rolników. Jego zdaniem, Polacy traktują majowe święto jako relikt minionej epoki. Głuszyński powiedział, że ludzie, zmuszani przez dziesięciolecia świętowania, przenieśli swoją niechęć do Święta Pracy na młodsze pokolenie.
Jerzy Głuszyński dodał, że Polacy nie chcą rezygnować z przypadającego 1 maja dnia wolnego. Na początku atrakcyjnej pogodowo pory roku tworzy się okazję do wypoczynku - podkreślił.
Sondaż przeprowadzono telefonicznie 26 i 27 kwietnia na reprezentatywnej próbie 800 dorosłych osób. Margines błędu wynosi 3%.