Sondaż WP: cztery partie w Sejmie
W Sejmie znalazłyby się tylko cztery główne partie - wynika z sondażu Wirtualnej Polski. Najwyższym poparciem cieszy się PO z 34 punktami procentowymi (spadek z 38% w stosunku do badania przeprowadzonego 17 listopada). Na drugiej pozycji plasuje się PiS z 27% ( spadek o 1 pkt. procentowy). W Sejmie znalazłyby się również Samoobrona (6 %) oraz SLD (5%).
Zupełnie inaczej kształtują się preferencje partyjne wśród Internautów – aż 40% z nich popiera PO, podczas gdy PiS tylko 16%. Dużo lepszy jest również wynik SLD – 10%. W Sejmie Internautów zasiadłyby tylko te trzy partie.
Jedna czwarta Polaków dobrze ocenia działalność rządu Jarosława Kaczyńskiego; złe zdanie o pracy gabinetu ma 63% badanych. Odsetek osób niezadowolonych z działalności rządu nie zmienił się od ostatniego badania. Zdecydowana większość Internautów pracę premiera ocenia źle - tak uważa 67% z nich, zdanie przeciwne wyraża 19%.
W ocenach pracy samego premiera przeważają krytyczne (52%) nad pozytywnymi (32%), jednak notowania premiera poprawiły się w stosunku do badania z 17 listopada aż o 12 punktów procentowych. W społeczności Internautów działalność premiera oceniana jest znacznie krytyczniej: źle postrzega pracę premiera 67% Internautów, podczas gdy dobrze tylko 19%.
Z kolei odsetek osób zadowolonych z pracy Prezydenta wzrósł z 41% do 45% dwa tygodnie później. Liczba osób niezadowolonych znacząco zmniejszyła się - z 50% do 43% . Przez Internautów Prezydent oceniany jest gorzej – zdanie negatywne ma 64% badanych. Dobrze ocenia Prezydenta tylko 23% Internautów.
Pracę Sejmu chwali 15% badanych, a źle ocenia ją - 69% - odsetek osób niezadowolonych zmniejszył się o 4 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego badania. Wyrobionej opinii na temat pracy Sejmu nie ma 16% badanych. Działalność Sejmu pozytywnie ocenia 13%, podczas gdy źle – 75% Internautów.
Sondaż został przeprowadzony 1 grudnia. Realizacja badania, na podstawie którego prezentowane są wyniki dla populacji Internautów odbywa się w Internecie. Wyniki dla ogółu wyborców pochodzą z dwóch źródeł. Podstawą są badania telefoniczne CATI realizowane na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej.
Zobacz także komentarze:
>Sposób na sondaże
Nastroje Polaków falują
Kaczyński jest z Marsa, a Rokita z Wenus