Sondaż Wirtualnej Polski: PiS wyprzedził PO
Prawo i Sprawiedliwość jest liderem najnowszego sondażu Wirtualnej Polski - chciałoby na nie zagłosować 26% ankietowanych. To najlepszy wynik PiS od lutego, kiedy również 26% wyborców chciało oddać swój głos na partię Jarosława Kaczyńskiego. Od drugiej w badaniu partii Donalda Tuska, dzieli jednak PiS tylko 1% głosów.
13.06.2007 | aktual.: 13.06.2007 10:53
Trzecią partią w sondażu jest Sojusz Lewicy Demokratycznej. Poparcie dla SLD nie zmieniło się od ostatniego badania i wynosi 12%. Czwartą partią, która weszłaby do Sejmu jest Samoobrona, która cieszy się 6-procentowym poparciem (wzrost o 1%).
Powyższe dane dotyczą ogółu społeczeństwa. Preferencje Internautów kształtują się odmiennie - 32% z nich popiera PO, podczas gdy PiS tylko 13%. Na SLD chciałoby zagłosować 12% użytkowników Internetu. Partia Kobiet cieszy się poparciem 6% Internautów.
Działalność premiera Jarosława Kaczyńskiego cieszy się poparciem 28% badanych (bez zmian od poprzedniego badania), podczas gdy zdanie krytyczne o jego pracy wyraża 56% wyborców (wobec 59%). Społeczność Internautów pracę premiera rządu ocenia gorzej – negatywną opinię o Jarosławie Kaczyńskim ma 72% z nich, natomiast pozytywną - 16%.
Oceny pracy rządu także są raczej negatywne - tak uważa 68% wyborców (spadek o 2%). Pozytywnie zdanie o rządzie ma 21% głosujących (bez zmian). Zdecydowana większość Internautów o rządzie ma opinię złą – 78%, zdanie przeciwne wyraża 14%.
Pracę prezydenta Lecha Kaczyńskiego ceni sobie 40% Polaków (wzrost o 1%). Połowa ankietowanych jest z prezydenta niezadowolonych (wcześniej 53%). Wśród Internautów prezydent ma jeszcze gorsze notowania – złe zdanie o jego pracy ma 70% badanych. Dobrze ocenia prezydenta tylko 19% Internautów.
Pracę Sejmu chwali 16% badanych (wzrost o 2%), a źle ocenia ją – 73% (wcześniej 74%). Działalność Sejmu pozytywnie ocenia 12%, podczas gdy źle 79% Internautów.
Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 10 czerwca. Wyniki dla ogółu wyborców to prognozy budowane na podstawie badania reprezentatywnych prób ogólnopolskich. Realizacja badania, na podstawie którego prezentowane są wyniki dla populacji Internautów odbywa się w Internecie.
Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska