Trwa ładowanie...
d3hg42u

Sondaż "Rzeczpospolitej": Korwin-Mikke i Palikot bez szans w wyborach samorządowych

W listopadowych wyborach do sejmików wojewódzkich tyle samo Polaków chce głosować na PO i PiS - po 27 proc. badanych - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Szans na mandaty nie mają natomiast m.in. Twój Ruch (0 proc.) oraz Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (3 proc.).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Janusz Korwin-Mikke
Janusz Korwin-Mikke (WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski)
d3hg42u

Rezultat NP JKM kontrastuje z wynikami w sondażach dot. wyborów parlamentarnych, w których partia ta ma zazwyczaj powyżej 5 proc. - zauważa "Rz".

Według politologa z UW dr. Jarosława Szymanka partia Korwin-Mikkego może uzyskać w listopadowej elekcji słabszy wynik, ale nie wynika to z tego, że jest partią-efemerydą, która zabłysnęła tylko w eurowyborach. Statystycznie w wyborach do sejmików uczestniczy najmniej młodych ludzi, a to oni stanowią trzon poparcia Nowej Prawicy - wyjaśnia.

Jak wynika z sondażu, miejsce na podium zajęłyby także komitety lokalne, na które chce głosować 15 proc. respondentów. Swoich radnych miałyby też SLD i PSL (odpowiednio: 11 i 10 proc.).

Telefoniczne badanie na reprezentatywnej próbie respondentów przeprowadzono 19-20 września. Czyli zanim kampanię rozpoczęły dwie główne partie - zastrzega gazeta.

d3hg42u

Podziel się opinią

Share
d3hg42u
d3hg42u
Więcej tematów