PolskaSondaż: Polska idzie w złym kierunku

Sondaż: Polska idzie w złym kierunku

We wrześniu 51% ankietowanych Polaków, podobnie jak w sierpniu, negatywnie ocenia kierunek zmian w kraju - wynika z badania CBOS. Odmiennego zdania jest nieco ponad jedna trzecia (36%), a 13% ankietowanych nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Sondaż: Polska idzie w złym kierunku
Źródło zdjęć: © PAP

Jak wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej, niemal identyczne, jak przed miesiącem, są także przewidywania dotyczące sytuacji w kraju w najbliższym roku. Pesymiści stanowią jedną czwartą badanych (26%), połowa (49%) uważa, że sytuacja w kraju pozostanie bez zmian, a co piąty spodziewa się jej poprawy (20%).

Odsetek respondentów źle ocieniających bieżącą sytuację polityczną w kraju spadł o 5 pkt proc. w porównaniu z sierpniem i wyniósł 39%. Liczba negatywnych ocen dotyczących polskiej sceny politycznej maleje od trzech miesięcy. Nadal jednak niewielu Polaków określa sytuację polityczną w Polsce jako dobrą (11%).

Liczba osób oczekujących poprawy sytuacji politycznej w kraju minimalnie wzrasta od czerwca (z 11 do 15%); jednocześnie zmniejsza się odsetek tych, którzy prognozują jej pogorszenie (z 21 do 17%). Niezmiennie przeważają ci, którzy nie spodziewają się żadnych znaczących zmian na polskiej scenie politycznej - obecnie stanowią oni 59% ogółu ankietowanych.

Oceny dotyczące sytuacji gospodarczej były we wrześniu niemal identyczne jak przed miesiącem - wskazania negatywne (36%) przeważają nad pozytywnymi (20%). Nadal stosunkowo największą grupę stanowią osoby postrzegające kondycję gospodarczą Polski jako ani dobrą, ani złą - takich odpowiedzi udzieliło 39% ankietowanych.

Prawie połowa Polaków (48%) nie oczekuje istotnych zmian sytuacji gospodarczej kraju - podobnie jak miesiąc temu, mniej więcej co czwarty respondent (24%) przewiduje, że najbliższy rok przyniesie poprawę sytuacji ekonomicznej w Polsce, a co piąty (20%) obawia się jej pogorszenia. W ciągu ostatnich czterech miesięcy nastąpił nieznaczny, ale systematyczny, wzrost optymistów - w czerwcu było ich 17%.

Warunki materialne gospodarstw domowych były we wrześniu nieco częściej niż w ubiegłym miesiącu oceniane jako przeciętne (49% - wzrost o cztery pkt), rzadziej zaś jako dobre (34% - spadek o 6 pkt). Od początku roku prawie nie zmieniła się liczba osób niezadowolonych ze swoich warunków bytu - obecnie stanowią 17% badanych. Zdecydowana większość Polaków (71%) przewiduje, że w ciągu najbliższego roku sytuacja materialna ich gospodarstw domowych pozostanie bez zmian.

Od ponad roku nie uległy zmianie opinie o poziomie życia respondentów i ich rodzin - mniej więcej dwie piąte ankietowanych (41%) ocenia ją jako dobrą, niespełna połowa (45%) uważa, że jest ona przeciętna, a co siódmy (14%) uznaje ją za niesatysfakcjonującą.

Poprawy poziomu życia swoich rodzin spodziewa się co piąty Polak (20%), a co szósty (16%) sądzi, że za rok jemu i jego rodzinie będzie żyło się gorzej niż obecnie. Dominuje przekonanie o utrzymaniu dotychczasowego poziomu życia (57%).

Niemal takie same jak przed miesiącem pozostały we wrześniu również opinie dotyczące sytuacji w zakładach pracy - połowa pracujących (50%) ocenia ją pozytywnie, jedna trzecia (30%) jako przeciętną, a co szósty (17%) - jako złą. W opinii większości pracujących (57%) pozostanie ona w ciągu najbliższego roku bez zmian; co czwarty aktywny zawodowo Polak (25%) uważa, że sytuacja w miejscu jego zatrudnienia poprawi się; przeciwną opinię wyraża co dziewiąty (11%) ankietowany.

Z badania wynika, że ostatnio zaszły korzystne zmiany w ocenie stabilności zatrudnienia. Obecnie blisko dwie trzecie pracujących Polaków (64%) nie obawia się utraty pracy. Zagrożenie takie wyraża jedna trzecia ankietowanych (30%, spadek o 5 pkt). Ponad połowa Polaków (55%) sądzi, że w ich okolicy praca jest trudno dostępna lub też nie ma jej wcale; dwie piąte ankietowanych (40%) ocenia, że w miejscowości ich zamieszkania lub w jej pobliżu nie ma problemu ze znalezieniem zatrudnienia. O tym jednak, że stosunkowo łatwo można znaleźć pracę satysfakcjonującą przekonanych jest jedynie trzech na stu badanych (3%).

Badanie przeprowadzono w dniach 3-9 września na losowej, reprezentatywnej próbie 1086 dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)