Sondaż: połowa Polaków nie utożsamia się z żadną partią
50% Polaków nie znajduje wśród partii
funkcjonujących obecnie na naszej scenie politycznej żadnej, z
którą choćby w niewielkim stopniu mogliby się utożsamiać - wynika
z sondażu CBOS.
36% badanych dostrzega wśród istniejących ugrupowań takie, które może uważać za bliskie; 14% nie utożsamia się z żadną z istniejących partii, ma jednak jakieś sympatie polityczne.
Większą łatwość utożsamiania się z którąś z partii politycznych mają osoby o sprecyzowanych poglądach politycznych - podkreśla CBOS.
63% osób, które wykazują duże zainteresowane polityką odpowiedziało "tak" na pytanie, czy wśród partii politycznych jest taka, którą uważają za bliską sobie. Spośród osób średnio zainteresowanych polityką odpowiedzi na "tak" było 45%; a wśród osób o nikłym bądź żadnym zainteresowaniu - 21%.
Partię, z którą w pełni może się identyfikować ma 52% zwolenników prawicy, 50% osób o orientacji lewicowej i 29% osób o poglądach centrowych.
Połowa Polaków, którzy mniej lub bardziej wyraźnie identyfikują się z którąś partią działającą na naszej scenie politycznej jako przedmiot swojej identyfikacji wybiera najczęściej dwie partie - najsilniejsze, a zarazem wyznaczające najbardziej wyraźną linię podziałów politycznych - PO albo PiS - podkreśla CBOS.
W wypowiedziach badanych wymieniających partię, którą uznają za bliską sobie najczęściej pojawiała się PO (47%), a wyraźnie rzadziej - PiS (27%).
Na kolejnych miejscach wśród partii najczęściej uznawanych za bliskie znalazły się: SLD (10%), PSL (5%), Samoobrona (3%), LPR (2%).
W grupie osób słabiej identyfikujących się z którąś partią przewaga PO nad konkurentami jest bardziej wyraźna. Rządząca partia zbiera zdecydowanie najwięcej punktów (56%) i pod względem liczby "umiarkowanych" zwolenników dystansuje PiS (21%).
Znacznie mniej liczna grupa badanych skłania się ku PSL (7%) i SLD (5%). Jeszcze mniej zwolenników mają Partia Kobiet (4%) i SdPl (3%).
Sondaż przeprowadzono w dniach 6-9 czerwca na liczącej 1107 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.