Trwa ładowanie...
sondaż

Sondaż. Nowe koalicje, ale i tak wygrywa PiS

Sondaż IBRiS wskazuje, że PiS wygrałby wybory, gdyby odbywały się w tym tygodniu. Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy przekracza w nich 40 proc. Zbadano warianty, w których przeciw partii rządzącej występuje jeden wielki blok, lub mniejsze koalicje.

Share
Sondaż. Nowe koalicje, ale i tak wygrywa PiS
Źródło: East News
d2295ii

W sondażu dla "Rzeczpospolitej" IBRiS zbadał dwa alternatywne scenariusze wyborcze. W pierwszym każde ugrupowanie poza Zjednoczoną Prawicą - które w obu ma 40,8 proc. poparcia - występuje osobno.

Sondaż wskazuje też na 19,1-proc. poparcie dla PO, Wiosna może liczyć na 8,8 proc. Do Sejmu weszłyby jeszcze SLD - 6 proc. oraz PSL - 5,1 proc. Nieco inne wyniki są w drugim wariancie, kiedy naprzeciw PiS stają dwie mniejsze koalicje. Na Koalicję dla Polski PO z PSL zagłosowałoby 24,1 proc. ankietowanych, a na Koalicję Lewicową Wiosny, SLD i Razem - 13,4 proc. Pozostałe ugrupowania znalazłyby się pod progiem.

Sondaż IBRIS. PiS wygrywa, ale jest w zasięgu Zjednoczonej Opozycji

Sondaż dla "Dziennika Gazety Prawnej", portali dziennik.pl, rmf24.pl i RMF FM przeprowadzono w dniach 7-8 maja. Gdyby naprzeciw PiS stanął blok partii, które razem startowały w ostatnich wyborach: PO-PSL-SLD-Nowoczesna-Zieloni, rozszerzony dodatkowo o Wiosnę, mogłaby liczyć na 38,2 proc. głosów.

Zobacz też: Złe wieści dla PiS. Koalicja Europejska liderem sondażu

Sondaż nie pozostawia złudzeń sympatykom innych ugrupowań - tylko te dwa dostałyby się do Sejmu. Pod progiem wyborczym znalazły się Kukiz’15 (3,7 proc.), Konfederacja (3,4 proc.) czy Partia Razem (2,4 proc.). Szacowana frekwencja to 52,8 proc., nieco wyższa od tej z poprzednich wyborów parlamentarnych. Ponad 10 proc. wyborców nie zdecydowało, na kogo oddałoby swój głos.

Masz news, ciekawy film lub zdjęcie? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl. Opiszemy najciekawsze historie i materiały!

d2295ii

Podziel się opinią

Share
d2295ii
d2295ii
Więcej tematów