Trwa ładowanie...
d1ai9xg
sondaż

Sondaż IBRIS. PiS traci poparcie - przez tragedię gdańską?

W pierwszym sondażu IBRIS przeprowadzonym po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza, PiS stracił 4 proc. poparcia. Umocniły się za to partie, które mogą stworzyć potencjalną koalicję opozycyjną do PiS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W najnowszym sondażu IBRIS PiS prowadzi, ale traci większość parlamentarną
W najnowszym sondażu IBRIS PiS prowadzi, ale traci większość parlamentarną (PAP)
d1ai9xg

Na Zjednoczoną Prawicę głosy oddałoby 35 proc. osób przepytanych przez IBRIS. Platforma Obywatelska mogłaby liczyć na 29,2 punkty proc. poparcia, co oznacza wzrost o niemal 3 w porównaniu z sondażem sprzed trzech tygodni.

Trzecią siłą w Sejmie może być Polskie Stronnictwo Ludowe - w najnowszym badaniu zagłosować na tę partię chce 6,5 proc. ankietowanych (minimalny spadek w porównaniu z początkiem stycznia). Na granicy progu wyborczego balansuje Kukiz'15 - 5,1 proc. w porównaniu z 5,5 sprzed trzech tygodni.

SLD wraca do gry?

d1ai9xg

Ugrupowanie muzyka w najnowszym sondażu IBRIS prześcignął Sojusz Lewicy Demokratycznej - 5,7 proc. poparcia (wzrost o 0,7). Badanie nie daje większych szans na wejście do Sejmu (a nawet uzyskanie subwencji) pozostałym partiom.

Przeczytaj też: PiS z mocnym poparciem. Sondaż po tragedii
Sondaż CBOS. Rząd odzyskuje poparcie

Ciekawie wygląda rozkład mandatów w hipotetycznym parlamencie opartym o najnowszy sondaż. Obecnie rządzący potrzebowaliby do osiągnięcia większości 8 posłów. Możliwa byłaby również koalicja mniejszościowa, ale Grzegorz Schetyna musiałby dogadać się zarówno z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, szefem SLD, a także Pawłem Kukizem.

Zobacz także: Premier o spotkaniu z opozycją: obie strony wyciągnęły rękę

Sondaż omawia "Rzeczpospolita", która przekonuje, że spadek poparcia dla PiS po gdańskiej tragedii można było przewidzieć. "Zawsze wyborcy rozumują tak, że za stan atmosfery i klimatu politycznego odpowiadają rządzący, choćby oni minimalizowali swój udział w tworzeniu tej atmosfery" - wyjaśniła na łamach dziennika prof. Ewa Marciniak, politolog z UW.

Czytaj też: Ekspert o zabójstwie Adamowicza: To akt terroryzmu

Masz news, zdjęcie lub filmik? Daj znać przez dziejesie.wp.pl

d1ai9xg

Podziel się opinią

Share

d1ai9xg

d1ai9xg
Więcej tematów