Trwa ładowanie...

Sondaż IBRIS. PiS traci poparcie - przez tragedię gdańską?

W pierwszym sondażu IBRIS przeprowadzonym po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza, PiS stracił 4 proc. poparcia. Umocniły się za to partie, które mogą stworzyć potencjalną koalicję opozycyjną do PiS.

Sondaż IBRIS. PiS traci poparcie - przez tragedię gdańską?Źródło: PAP
d4eaq8k

Na Zjednoczoną Prawicę głosy oddałoby 35 proc. osób przepytanych przez IBRIS. Platforma Obywatelska mogłaby liczyć na 29,2 punkty proc. poparcia, co oznacza wzrost o niemal 3 w porównaniu z sondażem sprzed trzech tygodni.

Trzecią siłą w Sejmie może być Polskie Stronnictwo Ludowe - w najnowszym badaniu zagłosować na tę partię chce 6,5 proc. ankietowanych (minimalny spadek w porównaniu z początkiem stycznia). Na granicy progu wyborczego balansuje Kukiz'15 - 5,1 proc. w porównaniu z 5,5 sprzed trzech tygodni.

SLD wraca do gry?

Ugrupowanie muzyka w najnowszym sondażu IBRIS prześcignął Sojusz Lewicy Demokratycznej - 5,7 proc. poparcia (wzrost o 0,7). Badanie nie daje większych szans na wejście do Sejmu (a nawet uzyskanie subwencji) pozostałym partiom.

d4eaq8k

Ciekawie wygląda rozkład mandatów w hipotetycznym parlamencie opartym o najnowszy sondaż. Obecnie rządzący potrzebowaliby do osiągnięcia większości 8 posłów. Możliwa byłaby również koalicja mniejszościowa, ale Grzegorz Schetyna musiałby dogadać się zarówno z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, szefem SLD, a także Pawłem Kukizem.

Zobacz także: Premier o spotkaniu z opozycją: obie strony wyciągnęły rękę

Sondaż omawia "Rzeczpospolita", która przekonuje, że spadek poparcia dla PiS po gdańskiej tragedii można było przewidzieć. "Zawsze wyborcy rozumują tak, że za stan atmosfery i klimatu politycznego odpowiadają rządzący, choćby oni minimalizowali swój udział w tworzeniu tej atmosfery" - wyjaśniła na łamach dziennika prof. Ewa Marciniak, politolog z UW.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Daj znać przez dziejesie.wp.pl

d4eaq8k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eaq8k
Więcej tematów