Sondaż CBOS: nastroje społeczne w Polsce są coraz gorsze
Nastroje społeczne w Polsce są coraz gorsze - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Większość Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku (69%). Kierunek rozwoju jako dobry określiło jedynie 18% badanych. Gorsze niż miesiąc temu są również oceny sytuacji politycznej w Polsce. Dobrze ocenia ją 8% Polaków. Ponad połowa (54%) deklaruje niezadowolenie.
26.04.2012 | aktual.: 26.04.2012 12:53
W porównaniu z marcem o 4 punkty procentowe wzrosła liczba osób przekonanych, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku. Jednocześnie o 3 punkty procentowe zmalał odsetek Polaków wyrażających przeciwną opinię. Kierunek rozwoju kraju jako dobry określa obecnie zaledwie niespełna jedna piąta ankietowanych (18%), natomiast jako zły – ponad dwie trzecie (69%).
Jak zauważa CBOS, pozytywnie o przemianach w kraju nieco częściej wypowiadają się mężczyźni niż kobiety (22% wobec 14%). W grupach zawodowych przekonanie, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku, wyrażają głównie prywatni przedsiębiorcy (33%), przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem (28%), a także robotnicy wykwalifikowani (25%).
Jeśli chodzi o potencjalne elektoraty partyjne, zadowolenie z rozwoju sytuacji w kraju dominuje nad niezadowoleniem jedynie wśród zwolenników PO. Sympatycy pozostałych ugrupowań, a także osoby o niesprecyzowanych preferencjach i niezamierzające brać udziału w ewentualnych wyborach parlamentarnych, w większości negatywnie wypowiadają się o ogólnej sytuacji w Polsce, przy czym jedynie w elektoracie PiS krytycyzm w tym względzie jest niemal powszechny.
Sytuacja polityczna - jest coraz gorzej
Gorsze niż miesiąc temu są również oceny sytuacji politycznej w Polsce. Dobrze ocenia ją jedynie co trzynasty badany (8%, spadek o 2 punkty), a ponad połowa (54%, wzrost o 7 punktów) deklaruje niezadowolenie. Jedna trzecia ankietowanych (33%, spadek o 4 punkty) sytuację na polskiej scenie politycznej określa jako przeciętną.
W potencjalnych elektoratach partyjnych stosunkowo największym zadowoleniem z bieżącej sytuacji politycznej cechują się zwolennicy PO – chociaż i w tej grupie, przy ciągle dominujących ocenach ambiwalentnych, nastąpiła już przewaga opinii negatywnych nad pozytywnymi (33% wobec 23%). Najbardziej krytycznie sytuację panującą na polskiej scenie politycznej oceniają potencjalni wyborcy PiS (69% opinii negatywnych) oraz zwolennicy Ruchu Palikota (67%).
Jakość życia - ani dobrze, ani źle
Porównywalne z marcowymi, a zarazem stabilne z dłuższej perspektywy czasowej, są oceny jakości życia respondentów. Niemal dwie piąte (39%) stanowią ci, którym – według ich własnych deklaracji – żyje się dobrze, blisko połowa badanych (46%) określa poziom życia swojej rodziny jako przeciętny (ani dobry, ani zły), a co siódmy (15%) – jako niesatysfakcjonujący.
W stosunku do ubiegłego miesiąca nie zmienił się również poziom zadowolenia respondentów z ich sytuacji materialnej. Warunki materialne swojego gospodarstwa domowego ocenia jako dobre 40% ankietowanych, prawie połowa (45%) uważa, że są one średnie, a mniej więcej co siódmy (15%) jest z nich niezadowolony.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (263) przeprowadzono w dniach 12-18 kwietnia 2012 roku na liczącej 1018 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.