Sondaż CBOS: coraz gorsze nastroje społeczne
Zauważalna w czerwcu poprawa nastrojów społecznych okazała się krótkotrwała - wynika z najnowszego sondażu CBOS. W ostatnim czasie znacząco pogorszyły się przewidywania, co do ogólnej sytuacji kraju, w tym także sfery politycznej. Sierpniowe oceny są wyraźnie gorsze niż w ostatnich dwóch miesiącach.
W porównaniu z poprzednim miesiącem zmalał (o 4 punkty proc., do 22 proc.) odsetek respondentów przekonanych, że sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym kierunku, jednocześnie zwiększyła się liczba tych, którzy wyrażają przeciwną opinię (o 5 punktów, do 64 proc.).
Oceny bieżącej sytuacji w kraju są dość istotnie zróżnicowane społecznie. Najbardziej krytyczni w ocenie kierunku zmian w Polsce są bezrobotni (81 proc. z nich twierdzi, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku), osoby niezadowolone z warunków materialnych swojego gospodarstwa domowego (79 proc.), robotnicy wykwalifikowani (79 proc.) oraz badani z wykształceniem zasadniczym zawodowym.
W potencjalnych elektoratach głównych partii politycznych zadowolenie z rozwoju sytuacji w kraju dominuje nad niezadowoleniem jedynie wśród zwolenników PO. Sympatycy PiS i SLD, a także osoby o niesprecyzowanych preferencjach oraz niezamierzające brać udziału w ewentualnych wyborach parlamentarnych w większości negatywnie wypowiadają się o ogólnej sytuacji w Polsce.
Gorsze niż w lipcu są również oceny sytuacji politycznej w Polsce. Dobrze ocenia ją jedynie co dziewiąty badany (11 proc., spadek o 2 punkty), a połowa (50 proc., wzrost o 6 punktów) źle. Jedna trzecia ankietowanych (33 proc., spadek o 3 punkty) sytuację na polskiej scenie.
Wśród potencjalnych elektoratów stosunkowo największy optymizm w zakresie oceny bieżącej sytuacji politycznej cechuje zwolenników PO - częściej wyrażają oni oceny pozytywne niż negatywne. Wśród zwolenników pozostałych ugrupowań oraz w grupie osób o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych, jak również wśród niezainteresowanych wyborami zdecydowanie dominują oceny negatywne, przy czym najbardziej krytycznie sytuację polityczną w Polsce oceniają potencjalni wyborcy PiS.
Pogorszenie ogólnej sytuacji i nastrojów w kraju jest znacznie bardziej zauważalne niż w ostatnich dwóch miesiącach. Sugeruje to, że czerwcowa poprawa nastrojów społecznych spowodowana m.in. sukcesami związanymi z organizacją Euro 2012 w obliczu coraz bardziej pesymistycznych prognoz ekonomicznych oraz ujawnionych niedawno afer: taśmowej czy związanej z Amber Gold, nie przetrwała próby czasu.