Sondaż: 40% popiera PO, 20% poparcia dla PiS
Gdyby wybory odbywały się na początku
października, na PO zagłosowałoby 40% ankietowanych
deklarujących udział w wyborach; na PiS 20% - wynika z
sondażu CBOS.
Swoich przedstawicieli w parlamencie miałyby także PSL i SLD. Poparcie dla każdego z tych ugrupowań zapowiedziało po 6% zdeklarowanych uczestników wyborów. W stosunku do notowań z września PSL nieznacznie zyskał (2 punkty procentowe), natomiast poparcie dla SLD nie uległo zmianie.
Udział w wyborach wzięłoby 56% respondentów CBOS, minimalnie więcej (o 1 pkt. proc.) niż przed miesiącem. Od lipca poziom deklaracji uczestnictwa w wyborach utrzymuje się na tym samym poziomie.
Jednoznaczną niechęć do uczestniczenia w procedurach demokratycznych zadeklarowało 28% badanych, o 3 punkty procentowe mniej niż miesiąc temu.
Podobnie jak przed miesiącem prawie jedna piąta zdeklarowanych uczestników wyborów (19%) nie wie, na którą partię oddałaby swój głos.
CBOS zwraca uwagę, że "od początku wakacji sytuacja na scenie politycznej jest wyjątkowo stabilna. Z jednej strony, mimo rysującej się na świecie perspektywy kryzysu gospodarczego ciągle niezła kondycja polskiej gospodarki, a także brak znaczących i zauważalnych dla opinii publicznej potknięć rządu i koalicji rządzącej (kompromis między działaczami piłkarskimi a Ministerstwem Sportu i wycofanie kuratora z PZPN pod wpływem nacisku FIFA miało miejsce w trakcie realizacji badania) wpływają na stabilność notowań obu rządzących partii".
Z drugiej strony - zauważa CBOS - "oba ugrupowania opozycyjne - PiS i SLD - najwyraźniej nie znajdują wielu okazji i obszarów, na których mogłyby pogrążyć rządzących i odebrać im zwolenników. Co więcej, wszystkim partiom opozycyjnym, nie tylko tym najbardziej się w tej chwili liczącym, nie starcza siły przekonywania, a może i energii, by przyciągnąć do siebie wyborców niezdecydowanych".
Sondaż przeprowadzono w dniach 3-7 października na 1107-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.