Trwa ładowanie...

Sonda wśród Amerykanów. Czy słyszała pani o "polskich obozach śmierci"?

Co Amerykanie wiedzą o II wojnie światowej, Holocauście i "polskich obozach śmierci"? Okazuje się, że całkiem sporo. Bez zastanowienia odpowiadają, że nie prowadzili ich Polacy.
Share
Korespondent Polskiego Radia pytał przed Białym Domem o "polskie obozy śmierci"
Korespondent Polskiego Radia pytał przed Białym Domem o "polskie obozy śmierci"Źródło: Getty Images, Fot: Spencer Platt/Getty Images
d1mnwqe

Wiedzę zwykłych Amerykanów postanowił sprawdzić korespondent Polskiego Radia, który przeprowadził sondę przed Białym Domem. Przechodnie mierzyli się z takimi pytaniami o "polskie obozy śmierci", kim byli naziści i II wojnę światową.

Większość pytanych twierdziła, że za obozy śmierci odpowiadają naziści. Dopytywani, kim byli naziści, bez zastanowienia odpowiadali, że Niemcami. Słyszeli też o "polskich obozach śmierci", ale jest to dla nich określenie geograficzne. Większość pytanych nie miała wątpliwości, że prowadzili je Niemcy. Również nie przypisywali Polsce i Polakom odpowiedzialności za Holocaust.

Korespondent Polskiego Radia w USA zapytał jedną z ankietowanych Amerykanek, czy słyszała o "polskich obozach śmierci". – Nie. Nie uczą tego w szkole – odpowiedziała. – Uczą, że Niemcy, naziści, wymordowali Żydów, Polaków i wszystkich, których uważali za przedstawicieli idealnej rasy – dodała.

d1mnwqe

W ostatnich latach określenia "polskie obozy śmierci" pojawiało się w amerykańskich mediach. Błędu nie ustrzegła się redakcja "Washington Post" a nawet prezydent USA. Barack Obama podczas uroczystości uhonorowania Medalem Wolności Jana Karskiego mówił o "polskich obozach". Później tłumaczono, że Barack Obama miał na myśli położenie geograficzne. Niefortunne określenie to też nic innego jak błąd gramatyczny.

d1mnwqe

Podziel się opinią

Share
d1mnwqe
d1mnwqe
Więcej tematów