Trwa ładowanie...
15-01-2006 07:35

Sonda Stardust wylądowała

Kapsuła z próbkami materiału z komety Wild 2 oraz pyłu międzygwiezdnego wylądowała przed południem zgodnie z planem na pustyni w Utah. Tak zakończyła się amerykańska misja sondy Stardust, która wystartowała z Ziemi 7 lutego 1999 roku.

Sonda Stardust wylądowałaŹródło: AFP
d3bk3iv
d3bk3iv

O świcie amerykańska sonda Stardust, wystrzelona z Ziemi przed niemal siedmioma laty, uwolniła kapsułę z bezcennymi próbkami materiału.

Celem misji Stardust była odległa wtedy o 820 mln kilometrów od Ziemi kometa Wild 2. Sonda NASA pokonała w sumie ponad 4,5 mld kilometrów, trzykrotnie okrążając Słońce. "Po drodze" udało jej się zebrać maleńkie cząsteczki pyłu międzygwiezdnego, który - zdaniem astronomów - stanowi pozostałość pradawnych, już nieistniejących gwiazd.

Po 5 latach podróży, w roku 2004, ważąca 385 kilogramów sonda dotarła w pobliże Wild 2, gdzie zebrała próbki gazu i pyłu z warkocza komety. Cenny materiał został zamknięty w specjalnej kapsule, w której w niedzielę, zgodnie z planem, dostarczono go na Ziemię.

Kapsuła została uwolniona w odległości ponad 110 tys. kilometrów od Ziemi. Stardust następnie miał uruchomić swoje silniki i wejść na orbitę dookoła Słońca.

d3bk3iv

Astronom z toruńskiego planetarium Jerzy Rafalski powiedział, że komety fascynują naukowców od wielu lat. Materia kometarna to bowiem najstarszy materiał w całym układze słonecznym. Materia z planet nie nadaje się natomiast do badania pierwotnej części, z której rodziła się Ziemia i inne planety. Badając pył kometarny, badamy więc prapoczątki Ziemi.

Jerzy Rafalski podkreślił, że problemem był sposób pobrania próbek z komet. Zwrócił uwagę, że każda cząstka pyłu kometarnego porusza się z prędkością sześciokrotnie większą od kuli karabinowej. W celu ich wyłapania użyto tak zwanego "aerożelu".

Rafalski zwrócił uwagę, że każdy zainteresowany może się włączyć w badania pyłu kometarnego. Wystarczy pobrać z Internetu specjalny program, który pracuje jako wygaszacz ekranu komputera i ściąga z instytutu badawczego dane na temat pyłu kosmicznego. Następnie przelicza i analizuje jego skład chemiczny.

d3bk3iv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bk3iv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj