PolskaSolidarna Polska chce kontroli NIK ws. koncesji dla TV Trwam

Solidarna Polska chce kontroli NIK ws. koncesji dla TV Trwam

Klub Solidarna Polska skieruje wniosek do NIK o przeprowadzanie kontroli w sprawie nieudzielania przez KRRiT koncesji na nadawanie na multipleksach cyfrowych TV Trwam - zapowiedział na konferencji prasowej w sejmie szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk.

Mularczyk podkreślił, że klub SP zdecydował się na złożenie wniosku do NIK z powodu środowej decyzji połączonych sejmowych komisji kultury i środków przekazu oraz kontroli państwowej. Komisje negatywnie zaopiniowały, zgłoszony przez PiS, projekt uchwały sejmu ws. kontroli NIK dotyczącej udzielania przez KRRiT koncesji na nadawanie na multipleksach cyfrowych.

- Chcemy, żeby proces koncesyjny dotyczący TV Trwam został skontrolowany, żeby NIK oceniła, czy doszło do przestrzegania prawa lub jego złamania - dodał Mularczyk. Wyraził nadzieję, że NIK szybko rozpatrzy prośbę SP i zostanie wszczęta procedura kontrolna.

Zdaniem Mularczyka NIK jest zobligowana to tego, by zajmować się tego typu wnioskami parlamentarzystów. Podkreślił, że sytuacja, w której odmawia się miejsca TV Trwam na multipleksach jest dyskryminacją telewizji katolickiej.

Na późniejszej konferencji prasowej również Elżbieta Kruk (PiS) z sejmowej komisji kultury zwróciła uwagę, że "po raz pierwszy posłowie zagłosowali przeciwko kontroli NIK". - Zawsze sejm korzystał z tej możliwości - podkreśliła. - Przed nami jeszcze drugie czytanie (projektu uchwały) w sejmie. Nie uda się zamknąć ust parlamentarzystom. Nie uda się zamknąć ust ludziom - dodała Kruk.

Szef sejmowej komisji ds. kontroli państwowej Arkadiusz Czartoryski (PiS) ocenił z kolei, że w głosowaniu nad projektem uchwały "doszło do koalicji PO, Ruchu Palikota i SLD, która powiedziała 'nie' kontroli NIK w KRRiT". - Bo tego nie życzy sobie Jan Dworak (szef KRRiT). Każdy, jeśli uczciwie postępuje, powinien zgodzić się na tę kontrolę - uważa Czartoryski.

Marszałek sejmu Ewa Kopacz pytana, kiedy może dojść do drugiego czytania projektu uchwały ws. kontroli NIK powiedziała, że czeka w tej sprawie na sprawozdanie połączonych komisji sejmowych kultury i środków przekazu oraz kontroli państwowej.

Fundacja o. Rydzyka była jednym z 17 nadawców startujących w konkursie na cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym, Krajowa Rada rozstrzygnęła go w kwietniu ubiegłego roku. Od decyzji odmawiających przyznania miejsc na multipleksie odwoływało się - oprócz Fundacji - także trzech innych nadawców. Wszystkie odwołania KRRiT odrzuciła w styczniu br. Lux Veritatis jako jedyna zaskarżyła tę decyzję do sądu administracyjnego.

KRRiT wielokrotnie podkreślała, że nieprzyznanie Lux Veritatis miejsca na multipleksie nie oznacza, że wraz z wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce TV Trwam przestanie być dostępna dla odbiorców. Fundacja posiada koncesję na rozpowszechnianie programu drogą satelitarną - może on być odbierany za pomocą anten satelitarnych oraz w sieciach telewizji kablowej. W taki sam sposób po wyłączeniu nadawania analogowego rozpowszechniane będą dziesiątki programów, w tym m.in. TVN24, Polsat News, Religia TV czy Superstacja.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)