ŚwiatSojusznik Berlusconiego nie wie, czy istniały komory gazowe

Sojusznik Berlusconiego nie wie, czy istniały komory gazowe

Jeden z polityków neofaszystowskiej włoskiej partii Fiamma Tricolore (Trójkolorowy Płomień) Luca Romagnoli, który zawarł wstępny sojusz wyborczy z premierem Silvio Berlusconim, wyraził wątpliwość w to, czy istniały komory gazowe. O kolejnej burzy w rządzącej centroprawicy, poszukującej sojuszników wśród ekstremistów, pisze włoska prasa.

W środowym wywiadzie telewizyjnym Romagnoli poinformował o swym spotkaniu z szefem rządu, z którego wynika, że sojusz z jego blokiem wyborczym Dom Wolności będzie niemal pewny. W tym samym wywiadzie wyraził opinię, która wywołała konsternację i oburzenie polityków rządzącej koalicji.

Pytacie mnie, czy kiedykolwiek istniały komory gazowe? Szczerze mówiąc nie mam żadnej możliwości, by to potwierdzić albo zanegować - oświadczył polityk ugrupowania, nawiązującego do symboliki i ideologii ery faszyzmu Benito Mussoliniego.

Najostrzej na te słowa zareagował senator Ligi Północnej Ettore Pietro Pirovano: To interesujące słyszeć deklaracje pana ze skrajnej prawicy, które stoją w doskonałej harmonii z tym, co mówi prezydent Iranu. Co zaś się tyczy komór gazowych, symbolu ludobójstwa nazistowskiego faszyzmu, możemy parę uruchomić i sprawdzić na nim, czy dobrze działają.

Kilka dni wcześniej w atmosferze polemik i protestów premier Berlusconi zawarł porozumienie wyborcze z małą skrajnie prawicową partią Alternatywa Socjalna, założoną przez wnuczkę Mussoliniego - Alessandrę. Do partii tej należą neofaszyści, którzy wyrażają chęć wyrzucenia z Włoch wszystkich imigrantów, w których, jak podkreślają, widzą zagrożenie dla "białej rasy".

Pod naciskiem krytyki ze strony koalicjantów Berlusconi wyraził nadzieję, że na listach Alternatywy nie znajdą się kandydaci o skrajnych poglądach. Mussolini argumentowała, że to ona zdecyduje, jakich polityków zgłosi na listy wyborcze. Sama też postanowiła nie kandydować do parlamentu, choć Berlusconi bardzo ją na to namawia.

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)