PolskaSocjaldemokracja Polska może liczyć na 19%

Socjaldemokracja Polska może liczyć na 19%

Socjaldemokracja Polska, nowa partia utworzona
przez grupę polityków lewicy na czele z Markiem Borowskim, może
liczyć na poparcie 19% społeczeństwa - wynika z sondażu
Polskiej Grupy Badawczej (PGB).

W prognozie preferencji partyjnych, wykonanej przez PGB na zlecenie "Życia", liderem nadal jest Platforma Obywatelska (22,2%), na drugim miejscu jest Socjaldemokracja Polska (19,1%). Na Samoobronę chce głosować 18,9% ankietowanych, na Prawo i Sprawiedliwość 10,1, na Ligę Polskich Rodzin 9,9% Ranking ugrupowań sejmowych zamyka Polskie Stronnictwo Ludowe (5,5%). Poza Sejmem byłoby SLD-UP (4,5%).

"Od kilkunastu dni głośno mówi się o tym, że na lewicy powstanie nowa partia pod kierunkiem marszałka Borowskiego, dlatego gazeta 'Życie' zleciła nam przeprowadzenie sondażu poparcia dla 'wirtualnej' partii" - powiedział Marcin Palade z PGB.

"Partia wprawdzie jest jeszcze wirtualna, ale pytanie było zadane precyzyjnie i dotyczyło ugrupowań i polityków jak najbardziej realnych - dodał.

Ankieterzy Polskiej Grupy Badawczej przy okazji typowego sondażu dotyczącego preferencji w wyborach do Sejmu zapytali 1017 dorosłych Polaków jak głosowaliby, gdyby w wyborach wystartowała "nowa partia centrolewicowa założona przez niektórych działaczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Unii Pracy, Unii Wolności oraz polityków związanych z prezydentem Kwaśniewskim".

Respondenci mieli do wyboru albo pozostanie przy partii, którą wskazali w sondażu sejmowym, albo głosowanie na nowe ugrupowanie.

W prognozie podziału mandatów w Sejmie, utworzonej na podstawie wyników badań, PO ma 127 mandatów, Samoobrona - 113, a Socjaldemokracja Polska - 109 (z uwagi na lepsze wyniki Samoobrony w mniejszych okręgach wyborczych). Kolejne miejsca zajmują: LPR (48 posłów), PiS (44), PSL (18) i Mniejszość Niemiecka (1). Poza parlamentem jest koalicja SLD-UP.

Sondaż przeprowadzono w dniach 21-23 marca na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie 1017 osób powyżej 18 roku życia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)