Snuppy to prawdziwy pies-klon
Koreański profesor Woo Suk Hwang rzeczywiście jako pierwszy na świecie sklonował w roku 2005 psa, chociaż w sprawie ludzkich komórek macierzystych okazał się oszustem - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".
08.03.2006 19:00
Komitet Badawczy Seulskiego Uniwersytetu Narodowego oficjalnie potwierdził, że afgański chart o imieniu Snuppy jest prawdziwym klonem - pierwszym na świecie sklonowanym psem i rzeczywistym sukcesem profesora Woo Suk Hwanga.
Wykazała to analiza DNA próbek krwi pobranych od Snuppy'ego, jego "ojca"-Taia, suki-dawczyni komórki jajowej oraz tkanki płucnej zastępczej matki. Jak wykazano - Snuppy nie może być zatem produktem zwykłej hodowli ani bliźniakiem dawcy. Fakt, że Snuppy jest klonem potwierdzili także naukowcy z amerykańskiego NIH National Human Genome Research Institute, którym Koreańczycy przesłali próbki.
Aby sklonować psa, z komórki trzyletniego charta afgańskiego pobrano jądro, następnie wprowadzono je do komórki jajowej suki- dawczyni (uprzednio pozbawionej własnego jądra). Tak spreparowaną komórkę jajową pobudzono do podziałów i wszczepiono do macicy zastępczej matki, suki labradora.
Do niedawna prof. Hwang uchodził za bohatera narodowego, najwybitniejszego naukowca Korei Południowej. W roku 2004 ogłosił na łamach "Science", że udało mu się sklonować 30 ludzkich zarodków (będących już w stadium składającej się z kilkudziesięciu komórek blastocysty) i uzyskać z nich komórki macierzyste. Komórki macierzyste można, przynajmniej teoretycznie, wykorzystywać do leczenia wielu chorób, na przykład cukrzycy lub choroby Parkinsona.
W roku 2005 w "Science" pojawiła się kolejna sensacja. Zespół Hwanga uzyskał, rzekomo metodą klonowania z materiału pobranego od 11 pacjentów, komórki macierzyste idealnie pasujące do ich organizmów, a zatem nie powodujące reakcji odrzucenia. W ostatnich miesiącach wyszło jednak na jaw, że większość wyników tych prac została przez Woo Suk Hwanga sfałszowana.