SN: wiceminister sprawiedliwości nie ma prawa przenosić sędziów
Wiceminister sprawiedliwości nie ma prawa, w zastępstwie ministra, podpisywać decyzji o przenoszeniu sędziów sądów rejonowych, ale wydane wyroki zostają w mocy - rozstrzygnął Sąd Najwyższy w pełnym składzie w związku z tzw. reformą Gowina.
W ten sposób 78 sędziów wszystkich izb SN po kilkugodzinnej naradzie wypowiedziało się na temat możliwości orzekania przez sędziów 79 sądów rejonowych zreorganizowanych na początku zeszłego roku przez ówczesnego ministra sprawiedliwości.
Wniosek o usunięcie rozbieżności w wykładni prawa skierował do SN w październiku zeszłego roku minister sprawiedliwości Marek Biernacki, a I prezes SN postawił to pytanie prawne pełnemu składowi.
Jak mówił na konferencji prasowej po ogłoszeniu uchwały rzecznik SN prof. Piotr Hofmański, SN uznał, że w procesie przenoszenia sędziów minister sprawiedliwości nie może być przez nikogo zastępowany. Jednocześnie SN podkreślił, że uchwała obowiązuje od dnia jej podjęcia czyli od wtorku - oznacza to, że wydane w zeszłym roku wyroki nie mogą być unieważnione z tego powodu, że decyzję o przeniesieniu sędziów podpisał wiceminister.
Prokurator Generalny w stanowisku procesowym dla SN uznał, że kwestionowane decyzje o przeniesieniu sędziów wydano bez naruszenia przepisów i wnosił, aby - w wypadku stwierdzenia przez sąd czegoś przeciwnego - zaznaczyć, że wtorkowa decyzja SN nie działa wstecz i nie unieważnia wydanych wyroków, lecz ma skutki tylko na przyszłość.