Smutne powitanie Nowego Roku
W rejonach Azji,
dotkniętych 26 grudnia katastrofalnym trzęsieniem ziemi i falą
tsunami, odwołuje się bądź znacznie ogranicza przyjęcia
sylwestrowe. Także w innych krajach Nowy Rok będzie witany mniej
hucznie przez wzgląd na pamięć ponad 120 tysięcy ofiar
śmiertelnych kataklizmu.
Z dala od obszarów dotkniętych katastrofą przyjęcia sylwestrowe odbędą się zgodnie z planami, a jednocześnie staną się okazją do zbierania pieniędzy na pomoc dla poszkodowanych.
W Tajlandii, gdzie w piątek liczba ofiar śmiertelnych tsunami wzrosła do ponad 4,5 tys., odwołuje się wszystkie przyjęcia. "Rząd wezwał swoje agendy i sektor prywatny do współpracy przy odwoływaniu wszystkich obchodów noworocznych" - powiedział rzecznik Jakrapob Penkair.
Odwołano m.in. zabawę sylwestrową w centrum Bangkoku, na której honorowym gościem miał być premier Thaksin Shinawatra oraz kilka gwiazd światowego tenisa. Władze Bangkoku wezwały ludność do uczestnictwa w uroczystościach religijnych, poświęconych pamięci ofiar tsunami.
W Malezji wydano oficjalny zakaz organizowania pokazów sztucznych ogni, odwołano publiczne koncerty i przyjęcia. Setki tysięcy ludzi udają się w Sylwestra do świątyń na specjalne modły w związku z katastrofą. W wielu malezyjskich hotelach, centrach i nocnych klubach zamiast tradycyjnego odliczania sekund o północy postanowiono powitać Nowy Rok minutą ciszy.
Noworoczne obchody odwołano w Madrasie, stolicy indyjskiego stanu Tamilnadu, najbardziej dotkniętego katastrofą. W innych miastach indyjskich przyjęcia i zabawy odbędą się, choć mniej huczne niż planowano. W wielu przypadkach zostaną połączone ze zbieraniem pieniędzy na pomoc dla poszkodowanych.
Władze Sydney, gdzie zaplanowano wielkie uroczystości noworoczne, łącznie z fantastycznymi pokazami sztucznych ogni, tłumaczą, że za późno już na zmianę planów. Wszystkich uczestników zabawy - ok. 1 miliona ludzi - poprosi się o datki na pomoc ofiarom trzęsienia i tsunami w Azji.
Telewizja chińska postanowiła odwołać noworoczną galę przez wzgląd na ofiary trzęsienia i tsunami. Premier Chin Wen Jiabao zapowiedział w piątek przeznaczenie 500 milionów juanów (60,42 miliona USD) na pomoc dla ofiar katastrofy (ponad już obiecane 2,6 miliona USD).
Natomiast w Tajpej na Tajwanie, gdzie otwarto w piątek najwyższy budynek na świecie (508 metrów), koncerty muzyki pop, przyjęcia i pokazy sztucznych ogni wokół tej budowli odbędą się zgodnie z planem.