PolskaSmok z kapsli i butelek w Krakowie

Smok z kapsli i butelek w Krakowie

Ogromny smok wawelski ze stali, kapsli i
szklanych butelek zostanie zbudowany w ciągu najbliższego miesiąca
na krakowskich Błoniach. Konstrukcja będzie główną atrakcją III
Festiwalu Recyklingu, który odbędzie się 20-21 maja w Krakowie.

Smok będzie mierzył 25 metrów długości i 10 metrów wysokości, a rozpiętość jego skrzydeł wyniesie 20 metrów. Jego konstrukcja zostanie oparta na stalowym stelażu, który pokryje "łuska" z 650 tys. kapsli z soków. Nogi olbrzyma wypełni 15 tysięcy szklanych butelek. Po ukończeniu instalacja zostanie zgłoszona do księgi rekordów Guinnessa.

Konstrukcja powstanie w ramach kolejnej edycji Festiwalu Recyklingu, odbywającego się w Krakowie od trzech lat. Z surowców wtórnych budowane są wtedy na Błonach obiekty symbolizujące miasto: przed rokiem Sukiennice ze szklanych butelek, a dwa lata temu Barbakan z puszek aluminiowych.

Festiwal ten jest istotnym elementem miejskiego programu edukacji i promocji ekologii. W tym roku zbiega się z ważnym wydarzeniem dla miasta, jakim jest przyjęcie przez radę miasta programu ochrony środowiska i planu gospodarki odpadami na najbliższe lata - powiedział zastępca prezydenta Krakowa, Tadeusz Trzmiel.

W tym roku Festiwal Recyclingu zaplanowano na 20-21 maja. Na Błoniach, w sąsiedztwie gotowego już smoka, powstanie "miasteczko recyklingowe" podzielone na dzielnice: papieru, szkła, plastiku, aluminium i baterii. Za przyniesione surowce wtórne krakowianie będą otrzymywać sadzonki drzew, krzewów i kwiatów.

Na scenie podczas wieczornych koncertów wystąpią artyści: Smolik, Fisz, Mika Urbaniak, Perfect, Voo Voo, Ryczące & Shannon Project, a także dzieci z krakowskich szkół i przedszkoli.

Smok będzie stał na Błonach do czerwca, kiedy weźmie udział w organizowanej tam "Paradzie Smoków". Następnie zostanie rozebrany, a wszystkie materiały z niego uzyskanie będą ponownie wykorzystane jako surowce wtórne.

Rocznie krakowianie wytwarzają około 250 tys. ton odpadów. Tylko 3 proc. z nich jest odzyskiwanych w ramach recyklingu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)