Smog Warszawa - 11 lutego. Sprawdź, jaka jest dziś jakość powietrza
Smog Warszawa - dziś panuje nie najlepsza jakość powietrza w całym mieście. Dopuszczalna norma PM10 została przekroczona na wszystkich stacjach pomiarowych.
11.02.2019 | aktual.: 11.02.2019 12:30
Smog Warszawa – 11 lutego
Smog w Warszawie od kilku dni utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie. W poniedziałek rano dopuszczalna norma PM10 została ponownie przekroczona na wszystkich punktach pomiarowych. Średnia zawartość PM10 w Warszawie wynosi dziś 60 µg/m3. Dopuszczalna norma to 50 µg/m3, a stan alarmowy rozpoczyna się od 300 µg/m3.
Smog w Warszawie najbardziej dokucza mieszkańcom Mokotowa. Nie najlepsza sytuacja panuje również na Wawrze. Najniższa zawartość PM10 w powietrzu odnotowywana jest na Bielanach oraz Targówku.
Szczegółowy pomiar stężenia pyłów zawieszonych PM10 (godz. 7:00):
- Ul. Świętokrzyska - 60 µg/m3
- Ul. Grójecka - 60 µg/m3
- Ul. Domaniewska - 72 µg/m3
- Ul. Górczewska - 60 µg/m3
- Ul. Broniewskiego - 54 µg/m3
- Ul. Strumykowa - 53 µg/m3
- Al. Stanów Zjednoczonych - 60 µg/m3
Smog w Warszawie: pyły zawieszone PM10 - co to takiego?
Pył zawieszony jest mieszaniną niezwykle małych cząstek. PM10 to wszystkie cząstki mniejsze niż 10µm. Zanieczyszczenia pyłowe mogą osiągać różne rozmiary oraz kształty i wpływają bardzo negatywnie na ludzkie zdrowie. Ze względu na swoje małe rozmiary z łatwością mogą przedostawać się do płuc powodując zatrucia, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc, choroby alergiczne i astmę.
Metody ograniczania smogu wg. Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska:
- nie spalaj odpadów i reaguj na tego typu zachowania Twoich sąsiadów,
- przejdź na ogrzewanie z sieci miejskiej lub gazowe, albo przynajmniej wymień swój piec węglowy na bardziej nowoczesny np. retortowy,
- używaj paliwa węglowego dobrej i sprawdzonej jakości,
- ograniczaj zużycie ciepła — ociepl swój dom, zużywaj mniej paliw i płać mniejsze rachunki,
- korzystaj z komunikacji zbiorowej lub roweru — nie wszędzie musisz dojechać samochodem,
- jeśli w Twojej gminie zorganizowana jest selektywna zbiórka odpadów zielonych — przekazuj pozostałości roślinne do odzysku — nie spalaj ich w ogrodzie.