PolskaŚmiertelne przypadki choroby Creutzfeldta-Jakoba w Polsce

Śmiertelne przypadki choroby Creutzfeldta-Jakoba w Polsce

Dwa śmiertelne przypadki choroby
Creutzfeldta-Jakoba zanotowano w tym roku w Zachodniopomorskiem -
poinformowała rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Renata Opiela.

10.11.2005 | aktual.: 11.11.2005 11:07

W wyniku tej choroby zmarli dwaj mężczyźni w wieku ok. 60 lat. Do pierwszego zgonu doszło w maju, drugi nastąpił na początku października - dodała.

O przypadkach choroby rzeczniczka poinformowała w związku z czwartkową publikacją w lokalnej prasie, w której napisano o jednym z takich zachorowań.

Pół roku temu w szczecińskim szpitalu klinicznym na tzw. "chorobę szalonych krów" zmarł 60-letni mężczyzna ze Stargardu Szczecińskiego. Sanepid uznał, że o niebezpiecznym przypadku nie musi informować mieszkańców - napisał "Głos Szczeciński".

Jak podkreśliła Opiela, oba tegoroczne przypadki choroby Creutzfeldta-Jakoba były zgłoszone przez szpitale służbom sanitarnym, a te poinformowały odpowiednie organy centralne. Sanepid nie ma obowiązku informowania o przypadkach takich chorób opinii publicznej, szczególnie, że nie ma obaw, iż schorzenie to może się przenieść z człowieka na człowieka.

W płynie rdzeniowo-mózgowym obu zmarłych pacjentów odkryto obecność białek pionowych, które wskazują na tę chorobę podobnie, jak objawy kliniczne i wywiad choroby. Jednak do Sanepidu nie dotarły jeszcze ostateczne wyniki badań tkanki mózgowej, które przeprowadza się już po śmierci chorych - powiedziała rzeczniczka.

Według statystyk, na śmiertelną zakaźną chorobę Creutzfeldta- Jakoba zapada jedna osoba na milion. Choroba Creutzfedta-Jakoba, czyli gąbczaste zwyrodnienie mózgu, atakuje centralny układ nerwowy. Jest ludzkim odpowiednikiem "choroby szalonych krów". Nie jest znana przyczyna zachorowań. To bardzo trudno stwierdzić, ponieważ okres wylęgania się tej choroby może wynosić nawet 30 lat. Mogą być różne możliwości zachorowania, wcale niekoniecznie zjedzenie mięsa krowy chorej na BSE - podkreślają specjaliści.

Według danych Państwowego Zakładu Higieny, w 2004 roku zgłoszono w Polsce 12 przypadków zachorowań na tę chorobę, w tym dwa z nich zanotowano w Zachodniopomorskiem. Rok wcześniej zgłoszono pięć przypadków, a w roku 2002 - dwa.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)