Trwa ładowanie...
23-07-2010 09:01

Śmiertelna zaraza zabija tuż przy naszej granicy

Alarm! Śmiertelnie niebezpieczny dla ludzi wąglik dziesiątkuje zwierzęta hodowlane na Słowacji, tuż przy polskiej granicy. By powstrzymać zarazę, tamtejsze służby weterynaryjne szczepią wszystkie zwierzęta w okolicy

Śmiertelna zaraza zabija tuż przy naszej granicyŹródło: Fakt
d2cpi1n
d2cpi1n

Zakazano też sprzedaży mięsa i mleka. Polskie służby sanitarne postawiono w stan gotowości – strzegą granic, by do kraju nie przedostało się zarażone mięso. Eksperci ostrzegają: wąglik może zabić człowieka, dlatego nie wolno jeść produktów zwierzęcych nieznanego pochodzenia.

Na Słowacji z powodu ataku wąglika padło już kilkadziesiąt sztuk bydła – owiec i krów. By uniknąć epidemii, w całym powiecie Svidnik, kilkanaście kilometrów od naszej granicy, ogłoszono zakaz sprzedaży wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Surowicę otrzyma 1400 owiec i 600 krów. Zwierzęta zaraziły się bakterią, pasąc się na polach, gdzie kilka lat temu zakopano bydło zarażone wąglikiem. Powódź wymyła ziemię i bakteria wydostała się na powierzchnię. By pozbyć się wąglika, powinno się zwierzęta spalić, bo bakteria może przeżyć w ziemi kilkadziesiąt lat.

– Wąglikiem od zwierząt można się zarazić, na przykład jedząc mięso zarażonego bydła – ostrzega Barbara Komperda z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Targu. Dlatego polskie władze zaostrzyły kontrole na granicy polsko-słowackiej. – Monitorujemy przewóz bydła przez granicę. Do tej pory nie było żadnego. Zagrożenie istniałoby tylko wtedy, gdyby zakażone zwierzę lub mięso trafiło do kraju – uspokaja Piotr Dębski, podkarpacki inspektor weterynaryjny ds. epidemiologii.

Jednak nie można wykluczyć nielegalnego importu. A na bazarach czy targach nadal często sprzedawane jest mięso nieznanego pochodzenia. – Źródłem zakażenia są zwierzęta, także ich mięso, wełna i kości – podkreśla Barbara Komperda. Dlatego eksperci przestrzegają przed kupowaniem nie tylko mięsa z nieznanego źródła, ale także wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego.

Polecamy wydanie internetowe Fakt.pl:
Podrżnął ojcu gardło!

d2cpi1n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cpi1n
Więcej tematów